Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Sensowna nawigacja w QQ


Gość janusz-pawlak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pofatygowałem się i w sprawie kompatybilności telefonu napisałem maila do Nissana. W tym samym dniu otrzymałem odpowiedź z prośbą o podanie im numeru nadwozia. Numer im przesłałem i teraz czekam ponownie na odpowiedź. Zaczyna mnie to bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam Nomada Pentagram i szczerze polecam. Duży wyświetlacz, możesz wgrać mapę jaką chcesz (nic nie trzeba odblokowywać) no i w razie czego gwarancja door to door 24 m-ce!!!.

Edytowane przez krzys_no
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość +2qq_komar

Witam Wszystkich,

 

Dziękuję za odpowiedzi. Podoba mi się ten pentagram.

 

A może ktoś jeszcze coś poleci, może sam używa jakąś inną przenośną nawigację :D

Co sądzicie o urządzeniach Manta, np

http://www.zadowolenie.pl/?mod=produkty&action=zobacz&id=25163&partner=skapiec

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość janusz-pawlak

Otrzymałem odpowiedź od Nissana. Otóż system Nissan Connect nie jest kompatybilny z moim telefonem LG. Będę więc jeździł ze swoim starym telefonem.

 

Idąc tym tropem, to coraz więcej i więcej będzie nowych telefonów z którymi dawnej skonstruowany NISSAN CONNECT

nie będzie kompatybilny. Myślę, że Nissan coś z tym zrobić musi, i to szybko.

Nie wyrzucaj nowego telefonu

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem odpowiedź od Nissana. Otóż system Nissan Connect nie jest kompatybilny z moim telefonem LG. Będę więc jeździł ze swoim starym telefonem.

Kolego. To masz pretekst do zgłoszenia , że otrzymałeś produkt nie spełniający Twoich oczekiwań! Walcz w Nissanie, niech Ci to zrekompensują. Ja odbieram z NK w grudniu , lecz nie odbiorę jeśli nie będzie wspołpracował z moim telefonem.Zaraz jutro zgłaszam się do mojego dilera o pisemne potwiedzenie ,że mój telefon będzie działał.

Należy także zmusić Nissana do darmowego wgrania nowych programów NK i nawigacji! Tak robią wszyscy sprzedawcy osobnych nawigacji w czasie gwarancyjnym.

A tak na poważnie walczmy o pełną specyfikację zamówionych pojazdów. Oni nie robia nam łaski ! Kasują niemałe nasze ciężko zarobione pieniadze!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. To masz pretekst do zgłoszenia , że otrzymałeś produkt nie spełniający Twoich oczekiwań! Walcz w Nissanie, niech Ci to zrekompensują. Ja odbieram z NK w grudniu , lecz nie odbiorę jeśli nie będzie wspołpracował z moim telefonem.Zaraz jutro zgłaszam się do mojego dilera o pisemne potwiedzenie ,że mój telefon będzie działał.

Należy także zmusić Nissana do darmowego wgrania nowych programów NK i nawigacji! Tak robią wszyscy sprzedawcy osobnych nawigacji w czasie gwarancyjnym.

A tak na poważnie walczmy o pełną specyfikację zamówionych pojazdów. Oni nie robia nam łaski ! Kasują niemałe nasze ciężko zarobione pieniadze!

 

pozdrawiam

 

gdzie jest napisane, że współpracuje ze wszystkimi telefonami? nigdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Faktycznie, nigdzie nie ma zapisu, że Nissan Connect współpracuje ze wszystkimi telefonami i wątpliwa jest możliwość dochodzenia tego od importera. Oczywiście moje oczekiwania są większe niż możliwości NC, ale należy się liczyć z realiami. Co do wgrywania nowego oprogramowania i nawigacji, to rzeczywiście może warto wywierać przez użytkowników presję na importera, tylko należałoby to zrobić w sposób zorganizowany, żeby to nie był pojedynczy głos, gdyż zostanie potraktowany jako malkontent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego QQ+2 odbieram prawdopodobnie w tym tygodniu. Osobiście, zależy mi głównie na zestawie głośnomówiącym - książka telefoniczna już niekoniecznie...

 

Ale jakbym miał już korzystać, to mam pytanie do użytkowników: Jak wygląda współpraca z dwoma różnymi telefonami i dwoma różnymi książkami telefonicznymi?

W moim przypadku będą jeździć dwie osoby i siłą rzeczy dwa telefony (jeden to HTC Diamond drugi Nokia E51). I teraz pytanie jak wygląda współpraca zestawu głośnomówiącego, jak w samochodzie są na raz dwa aparaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam

Ja mam podłączone trzy telefony 2-SE i 1-LG, działają bez zarzutu , oczywiście nie można dzwonić do siebie - robi się sprzężenie, książka telefoniczna w QQ jedna dla wszystkich ale czy to problem- chyba nie. Oczywiście są jeszcze książki w telefonach z których można wybierać numery.

Edytowane przez czeskol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam

Ja mam podłączone trzy telefony 2-SE i 1-LG, działają bez zarzutu , oczywiście nie można dzwonić do siebie - robi się sprzężenie, książka telefoniczna w QQ jedna dla wszystkich ale czy to problem- chyba nie. Oczywiście są jeszcze książki w telefonach z których można wybierać numery.

Oj, ale chyba coś się koledze pomyliło. Nie ma w Nissan Connect jednej książki telefonicznej dla wszystkich. Po pierwsze, do NC można wprowadzić maksymalnie do 4 telefonów, ale zalogować do współpracy bieżącej można tylko jeden. Istnieje możliwość wyboru, który z wprowadzonych telefonów będzie w danym momencie kompatybilny z NC. Wówczas tylko jego książka telefoniczna jest dostępna, a pozostałych telefonów już nie. A tak przy okazji chciałbym zapytać kolegę jaki posiada model telefonu LG, który w pełni współpracuje (tzn. przekazuje swoją książkę telefoniczną do NC). Ja mam LG KF750 i połączenia za pośrednictwem NC mogę odbierać i wykonywać, ale z książką telefoniczną totalna klapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego QQ+2 odbieram prawdopodobnie w tym tygodniu. Osobiście, zależy mi głównie na zestawie głośnomówiącym - książka telefoniczna już niekoniecznie...

 

Ale jakbym miał już korzystać, to mam pytanie do użytkowników: Jak wygląda współpraca z dwoma różnymi telefonami i dwoma różnymi książkami telefonicznymi?

W moim przypadku będą jeździć dwie osoby i siłą rzeczy dwa telefony (jeden to HTC Diamond drugi Nokia E51). I teraz pytanie jak wygląda współpraca zestawu głośnomówiącego, jak w samochodzie są na raz dwa aparaty?

Wtedy system współpracuje tylko z jednym telefonem. Łączność pomiędzy telefonem a Nissan Connect jest nawiązywana automatycznie po uruchomieniu stacyjki. U mnie najczęściej nawiązuje połączenie z telefonem kierowcy, ale gdy nawiąże kontakt z telefonem siedzącej obok żony, a nie z moim, to wówczas manualnie wybieram w menu spośród tam zarejestrowanych telefonów (max 4) ten, z którym chcę aby współpracował NC. Nie ma możliwości jednoczesnej współpracy NC z kilkoma telefonami, które są zarejestrowane w systemie. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to prawdopodobnie zna problem tylko z opowiadań, natomiast nie miał możliwości sprawdzenia w praktyce jak to działa, bądź zerknięcia do instrukcji Nissan Connect.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :)

 

Taka funkcjonalność mi wystarczy - sparowany ma być w danym momencie telefon kierowcy i głównie podczas jazdy odbieram telefony, więc na książce mi bardzo nie zależy. Poza tym mogę w razie potrzeby wybrać z poziomu telefonu nr.

 

Co do przekazywania książek, to wydaje mi się, iż jest to powiązane z obsługiwanymi przez dany telefon profilami bluetooth. Upgrade samego Nissan Connect pewnie wiele nie wniesie. Ale to tylko moje gdybanie na ten moment - jak odbiorę potestuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ale chyba coś się koledze pomyliło. Nie ma w Nissan Connect jednej książki telefonicznej dla wszystkich. Po pierwsze, do NC można wprowadzić maksymalnie do 4 telefonów, ale zalogować do współpracy bieżącej można tylko jeden. Istnieje możliwość wyboru, który z wprowadzonych telefonów będzie w danym momencie kompatybilny z NC. Wówczas tylko jego książka telefoniczna jest dostępna, a pozostałych telefonów już nie. A tak przy okazji chciałbym zapytać kolegę jaki posiada model telefonu LG, który w pełni współpracuje (tzn. przekazuje swoją książkę telefoniczną do NC). Ja mam LG KF750 i połączenia za pośrednictwem NC mogę odbierać i wykonywać, ale z książką telefoniczną totalna klapa.

wolą wyjasnienia dla "Kori53"

nie robię sie tu znawcą, w żadnym wypadku, w zasadzie jestemn jeszcze na etapie rozgryzania tego, ale na spokojnie, tylko opisuje stan faktyczny, i tak jak pisałem trzy tel. wprowadzone,jeżeli ktoś dzwoni na jeden z wprowadzonych telefonów ten realizuje połaczenie, radio wycisza i normalna głosna rozmowa, co do ksiązki telefonicznej to mam kilka nr wprowadzonych z klawiatury radia i jeżeli wybieram pokrętłem z listy i zatwierdzam słuchawką z klawiatury radia to realizuje połaczenie - przy układzie telefonów ja i żona - z mojego , przy układzie żona i córka z żony - przypuszczam ma to zwiazek z kolejnościa wprowadzania telefonów do systemu. Oczywiście Bluetooth w obu właczony. Nie mam jeszcze odniesienia do trzech naraz uruchomionych.. Telefon LG to KS360. I jeszcze jedno - co do przekazywania ksiązki z telefonu do NC to chyba do tego nie doszedłem , ale chyba mam czas planuje troche pojeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy jest możliwość słuchania muzyki w connect podczas nawigowania?

Czy kamera parkowania reaguje na skręty kierownicą? To znaczy czy pokazuje gdzie zajadę z tak skręconymi kołami?

Znalazłem 2 zamienniki (a może to jeden tylko sprzedawany przez 2 firmy) jedna firma to qubeck a druga navimedia i się mocno waham...

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy jest możliwość słuchania muzyki w connect podczas nawigowania?

Czy kamera parkowania reaguje na skręty kierownicą? To znaczy czy pokazuje gdzie zajadę z tak skręconymi kołami?

Znalazłem 2 zamienniki (a może to jeden tylko sprzedawany przez 2 firmy) jedna firma to qubeck a druga navimedia i się mocno waham...

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Podczas nawigowania można jednocześnie słuchać radia lub odtwarzać CD. Gdy pojawia się komunikat głosowy nawigacji, radio lub odtwarzana muzyka automatycznie nieco się przycisza na czas trwania komunikatu, po czym wraca do ustawionej głośności.

Natomiast kamera cofania pokazuje rzeczywisty obraz jaki znajduje się z tyłu samochodu. Wraz ze zmianą pozycji samochodu zmienia się pokazywany obraz. Na sam skręt kierownicy kamera nie reaguje. Na pokazywanym obrazie widnieją dwie równoległe linie wskazujące zarówno szerokość jaką będzie zajmował samochód cofając jak i odległość od ewentualnej przeszkody. Linie są na swojej długości oznaczone trzema kolorami: zielonym - odległość bezpieczna, pomarańczowym - uwaga oraz czerwonym - oznaczającym bezpośrednią bliskość przeszkody. Kamera znajduje się nad tablicą rejestracyjną po lewej stronie.

Generalnie wygląda to fajnie i sprawdza się w praktyce pod warunkiem, że nie zapominamy o lusterkach. Życzę udanego testowania sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas nawigowania można jednocześnie słuchać radia lub odtwarzać CD. Gdy pojawia się komunikat głosowy nawigacji, radio lub odtwarzana muzyka automatycznie nieco się przycisza na czas trwania komunikatu, po czym wraca do ustawionej głośności.

Natomiast kamera cofania pokazuje rzeczywisty obraz jaki znajduje się z tyłu samochodu. Wraz ze zmianą pozycji samochodu zmienia się pokazywany obraz. Na sam skręt kierownicy kamera nie reaguje. Na pokazywanym obrazie widnieją dwie równoległe linie wskazujące zarówno szerokość jaką będzie zajmował samochód cofając jak i odległość od ewentualnej przeszkody. Linie są na swojej długości oznaczone trzema kolorami: zielonym - odległość bezpieczna, pomarańczowym - uwaga oraz czerwonym - oznaczającym bezpośrednią bliskość przeszkody. Kamera znajduje się nad tablicą rejestracyjną po lewej stronie.

Generalnie wygląda to fajnie i sprawdza się w praktyce pod warunkiem, że nie zapominamy o lusterkach. Życzę udanego testowania sprzętu.

 

Wielkie dzięki za odpowiedź!!!

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi czy właśnie te kreseczki "naginają" się przy skręcie kierownicą, tak jak u innych producentów gdzie kręcąc kierownicą widzisz symulację gdzie zajedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość janusz-pawlak

Założyłem temat w lipcu po rozmowie w serwisie. Jest styczeń, serwis wie tyle ile wiedział, czyli nic się nie zmienia.

Reklamują nawigację Kenwooda (+TV, DVD itp) i chcą za nią 8 000 zł, wgrywać można dowolną mapę. Na allegro ten model w sklepie z autoryzacją Kenwood znacznie taniej. Honda ma tą samą cenę co w lipcu, mapy wgrywane dowolne.

 

1. NAVTEQ pisze, że co roku jest aktualizacja, jest już wersja 2010 tyle że na płycie DVD/CD. Napisałem maila że mam Nissan Connect z SD i co mam więc zrobić.

 

2. Problem chyba jednak jest większy, na mojej mapie jest moje miasto, Mikołów, ale nie mogę tej nazwy wpisać. Dojrzewam do tego żeby napisać do dilera reklamcję na wadliwy sprzęt, jeśli serwis nadal będzie tak kompetentny.

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem temat w lipcu po rozmowie w serwisie. Jest styczeń, serwis wie tyle ile wiedział, czyli nic się nie zmienia.

Reklamują nawigację Kenwooda (+TV, DVD itp) i chcą za nią 8 000 zł, wgrywać można dowolną mapę. Na allegro ten model w sklepie z autoryzacją Kenwood znacznie taniej. Honda ma tą samą cenę co w lipcu, mapy wgrywane dowolne.

 

1. NAVTEQ pisze, że co roku jest aktualizacja, jest już wersja 2010 tyle że na płycie DVD/CD. Napisałem maila że mam Nissan Connect z SD i co mam więc zrobić.

 

2. Problem chyba jednak jest większy, na mojej mapie jest moje miasto, Mikołów, ale nie mogę tej nazwy wpisać. Dojrzewam do tego żeby napisać do dilera reklamcję na wadliwy sprzęt, jeśli serwis nadal będzie tak kompetentny.

 

jp

Ogólnie patrząc... nawigacja jest niedopracowana, brak jakiejkolwiek instrukcji i aktualizacji, posiadanej wersji itd. Na stronie wołają sobie 169 funtów za płytę DVD, tylko kto z niej skorzysta. Przypuszczam, że można ją preinstalować na SD podobnie jak w Automapie, ściągasz a potem podajesz miejsce instalacji, tylko kto zaryzykuje taką kasę. Brak instrukcji instalacji na stronie Navteq, informacji o aktualizowaniu punktów POI, nikt pewnie nie wie ile ma ich na swojej wersji (karcie) itd. Ostatnio testowałem mapy Navteq i Automapę. Prosty przykład: Navteq nakazuje skręt w prawo i dopiero zawracanie po około 100 m w miejscu, gdzie nie wolno zawracać, Automapa widzi poprawnie możliwość skrętu w lewo od razu bez konieczności zawracania itd... braki w punktach POI są duże, wiec na razie GPS z Automapą jest w rezerwie na długie trasy, NISSAN CONNECT pracuje mi jako radio, kamera cofania itd.

Podeślij linka do Kenwooda i Hondy, ciekawe jednak jestem czy można podłączyć do nich kamerę cofania, czy działa telefon itd. jak w Connect.

Edytowane przez belferek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

braki w punktach POI są duże

 

Gdzie tu jest problem. Wgranie wlasnych POI to 3 minuty roboty.

A baza przygotowana przez internautow i tak bedzie bardziej aktualna niz tworzona przez firmy produkujace oprogramowanie do nawigacji.

 

ksdrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

Ogólnie patrząc... nawigacja jest niedopracowana, brak jakiejkolwiek instrukcji i aktualizacji, posiadanej wersji itd. Na stronie wołają sobie 169 funtów za płytę DVD, tylko kto z niej skorzysta. Przypuszczam, że można ją preinstalować na SD podobnie jak w Automapie, ściągasz a potem podajesz miejsce instalacji, tylko kto zaryzykuje taką kasę. Brak instrukcji instalacji na stronie Navteq, informacji o aktualizowaniu punktów POI, nikt pewnie nie wie ile ma ich na swojej wersji (karcie) itd. Ostatnio testowałem mapy Navteq i Automapę. Prosty przykład: Navteq nakazuje skręt w prawo i dopiero zawracanie po około 100 m w miejscu, gdzie nie wolno zawracać, Automapa widzi poprawnie możliwość skrętu w lewo od razu bez konieczności zawracania itd... braki w punktach POI są duże, wiec na razie GPS z Automapą jest w rezerwie na długie trasy, NISSAN CONNECT pracuje mi jako radio, kamera cofania itd.

Podeślij linka do Kenwooda i Hondy, ciekawe jednak jestem czy można podłączyć do nich kamerę cofania, czy działa telefon itd. jak w Connect.

 

http://www.allegro.pl/item884160269_kenwood_dnx_7240bt_torun_kamera_cofania_gratis.html

http://www.allegro.pl/item885781770_kenwood_dnx7240bt_dvd_divx_usb_sklep_warszawa.html

http://www.kenwood.eu/products/car/multimedia/receivers/DNX7240BT/details/

http://www.allegro.pl/item885768089_audiomedia_gdm979_am_stacja_multimedialna_z_gps.html

 

Nie pamiętam firmy radia z salonu Hondy, podjedź lub zadzwoń.

Ja będę walczył n Nissan aby móc wybrać tekstowo to co jest na mapie, czekam na odpowiedź z NAVTEQ

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie QQ mam ledwie miesiąc ale nawigacji używam od ponad 5 lat. Napierw na rastrach (to była jazda :-), później Automapy (właściwie do teraz je używam :-) a obecnie także nawigacji w QQ. Dlatego pozwólcie, że dołoże swój głos do tematu "sensownej nawigacji w QQ".

 

Fakt, że może Nissan Connect nie grzeszy wyszukaną funkcjonalnością w porównaniu z taką Automapą czy TomTomem, ale to są akurat liderzy rynku nawigacji (no może jeszcze z Garminem). Jednak zanim zaczniecie narzekać na jej ubogą bądź co bądź funkcjonalność, to spróbujcie wcześniej pobawić się wbudowanymi nawigacjami w samochodach innych marek tak, aby mieć prawdziwy obraz sprzętowych nawigacji w samochodach. Sprawdźcie jaką mają funkcjonalność, aktualność map oraz dostępne wersje językowe. Wystarczy kilka wizyt w salonach samochodowych.

Jasne, że Nissan Connect mogłaby mieć lepszą funkcjonalność. Mnie także brakuje wielu funkcji, które znam z Automapy - np. możliwości ustawienia punktu docelowego za pomocą długości i szerokości geograficznej, lub kilku (a nie jednego) punków pośrednich trasy, możliwości wcześniejszego zapisu ścieżki trasy, zumowania maską zaznaczaną „z palca” i wielu wielu innych. Ale też pamiętajcie, że nawigacja samochodowa nie jest odrębnym oprogramowaniem instalowanym na Windows CE, Windows Mobile czy Symbianie, jak to ma miejsce w telefonach czy przenośnych nawigatorach, lecz jest integralną częścią samochodu, naprawdę silnie z nim zintegrowaną. Zresztą z różnych względów, także związania klienta z serwisem niestety ;-). Stąd jej wymiana na inną, wszelkie update’y map, upgrade'y programów, etc. zawsze będą droższe, rzadsze a często wcale niedostępne - też wolałbym inaczej...

Niemniej zaletą wbudowanych nawigacji w stosunku do np. bardzo wypasionej Automapy jest to, że startują wraz z zapaleniem silnika, czyli są praktycznie stale dostępne, nie kończą się w nich baterie, nie trzeba ich chować do kieszeni lub schowków i nie plączą się żadne kable po samochodach, tudzież uchwyty na szybach. Nikt Wam ich też nie ukradnie lub nie włamie się do samochodu widząc uchwyty nawigacji na szybach. A jako, że nie mają kilku wersji do wyboru, oddzielnych dla: inżynierow, informatyków, ale też humanistów, blondynek, emerytów, to muszą mieć w miarę przejrzysty i nieskomplikowany interfejs użytkownika, możliwy do obsłużenia praktycznie przez każdego. Przenośną nawigację kupujesz sobie taką jaką potrzebujesz - albo prostą albo skomplikowaną ale za to bagatszą. W nawigacjach samochodowych nie masz takiego wyboru (jak do tej pory).

Czyli - coś za coś?

 

A wracając do Nissan Connect, to porównajcie sobie nawigacje samochodów innych marek w podobnym segmencie cenowym. Ile z nich ma np. ekran dotykowy (wtedy dopiero docenicie ekran dotykowy), możliwość ustawienia punktu docelowego z mapy (bez znajomości adresu), czy możliwość samodzielnego wgrywania POI.

Być może wtedy nieco milej Wam się na duszy zrobi i przyjaźniejszym okiem spojrzycie na swoją Kaśkę :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie coś pozytywnego o nawigacji NC w QQ. Użytkuję ją od 3 miesięcy i coraz bardziej akcepuję! Oczywiście przesiadłem się z wypasionej przenośnej i bardzo niepraktycznej tom-tomowskiej.Ale coś za coś . Nareszcie nie muszę jej ciągle od i podłączać.Po GOP-ie sprawuje się całkiem dobrze, zna uliczki nawet bardzo peryferyjne - co prawda we wcześniejszych postach miałem trochę zastrzeżeń do pokrycia niektórych obszarów, ale np. inne są lepiej zobrazowane niż na Tom-Tomie.Czytelność /duży ekran/ oraz pełna integracja z telefonem i zasobami muzycznymi /BOSE gra super/ pozwala zapomnieć o mankamentach.

Edytowane przez JACEK1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...