Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

koło zapasowe


dstasiu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pamiętam wymiarów, ale postaram się sprawdzić :) Jest niższa o jakieś 3cm od 215/60 17'' oczywiście ;) Może fabryczne opony w QQ są niższe (w co wątpię), ale mi chodzi o sam fakt, że dojazdówka powinna być założona bezwzględnie na tylną oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację. Bezwzględnie na obojętnie którą oś. I bezwzględnie z ograniczeniamiu co do prędkości i co do przeznaczenia - bezwzględnie tylko na dojazd do serwisu. Dojazdówka to rozwiązanie czysto prowizoryczne! Najważniejsza zasada związana z jej używaniem zawarta jest na dużej naklejce znajdującej się na feldze, w większości przypadków nie wolno poruszać się z prędkością przekraczającą 80 km/h.

"Przepisy dopuszczają montaż koła zapasowego o odmiennych parametrach niż pozostałe w celu krótkotrwałego użycia, o ile wchodzi ono w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu. Takie koło można założyć na przód (chyba że nie dopuszcza tego producent). W każdym razie, jadąc z "dojazdówką", nie należy przekraczać 80 km/h, ponieważ wyraźnie pogarszają się właściwości jezdne samochodu - zachowanie podczas skrętu oraz skuteczność hamowania. W niektórych autach producenci montują koło zapasowe niewiele mniejsze od normalnego, tylko nieznacznie ograniczając dozwoloną prędkość jazdy."

                                                                                                                                      http://www.auto-swiat.pl/1-goraca-linia-277

Wątpliwości proponuję rozwiać w prawdziwym warsztacie samochodowym. Inaczej cała dyskusja sprowadza się do polemiki "o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy". :)

 

W uzupełnieniu test z tygodnika Motor (bardzo ciekawe):

 

http://www.magazynauto.pl/porady/bezpieczenstwo/news-czy-na-dojazdowce-jest-bezpiecznie,nId,955578

 

i może jeszcze

 

http://www.magazynauto.pl/porady/eksploatacja/nadwozie-2865/news-co-na-zapas,nId,765365

 

Proszę przeczytać i możemy podyskutować.

Edytowane przez maper
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację. Bezwzględnie na obojętnie którą oś. I bezwzględnie z ograniczeniamiu co do prędkości i co do przeznaczenia - bezwzględnie tylko na dojazd do serwisu. Dojazdówka to rozwiązanie czysto prowizoryczne! Najważniejsza zasada związana z jej używaniem zawarta jest na dużej naklejce znajdującej się na feldze, w większości przypadków nie wolno poruszać się z prędkością przekraczającą 80 km/h.

"Przepisy dopuszczają montaż koła zapasowego o odmiennych parametrach niż pozostałe w celu krótkotrwałego użycia, o ile wchodzi ono w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu. Takie koło można założyć na przód (chyba że nie dopuszcza tego producent). W każdym razie, jadąc z "dojazdówką", nie należy przekraczać 80 km/h, ponieważ wyraźnie pogarszają się właściwości jezdne samochodu - zachowanie podczas skrętu oraz skuteczność hamowania. W niektórych autach producenci montują koło zapasowe niewiele mniejsze od normalnego, tylko nieznacznie ograniczając dozwoloną prędkość jazdy."

                                                                                                                                      http://www.auto-swiat.pl/1-goraca-linia-277

Wątpliwości proponuję rozwiać w prawdziwym warsztacie samochodowym. Inaczej cała dyskusja sprowadza się do polemiki "o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy". :)

 

W uzupełnieniu test z tygodnika Motor (bardzo ciekawe):

 

http://www.magazynauto.pl/porady/bezpieczenstwo/news-czy-na-dojazdowce-jest-bezpiecznie,nId,955578

 

i może jeszcze

 

http://www.magazynauto.pl/porady/eksploatacja/nadwozie-2865/news-co-na-zapas,nId,765365

 

Proszę przeczytać i możemy podyskutować.

Klameczka !!! BRAWO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jakby kogoś to nadal interesowało, to dotarłem do podobnego wątku na angielskim forum qashqai club i wynika z niego, iż nie ma problemu z umieszczeniem koła dojazdowego zarówno w QQ jaki QQ+2 w wersji Tekna. Zarówno 16'' jak i 17" mieści sie i subwoofer wchodzi bez problemu - jest nawet zamieszczone zdjęcie. Ktos z forumowiczów dotarł do wyjaśnień przedstawicieli Nissana, tłumaczących iż brak zestawu koła zapasowego w modelach Tekna jes podyktowany nadmiernym dodatkowym cieżarem....hmmmmm.

 

link:

http://forum.qashqaiclub.co.uk/space-saver-tyre_topic10724_page1.html?KW=jack

 

 

Ja mam zamiar również zaopatrzyć się w zestaw koła dojazdowego do QQ+2 Tekna ale myślę, że jednak bez przymiarki w ciemno nie dokonam zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle tylko ,że

 

w przypadku QQ zwykłego nie ma problemu aby koło zapasowe zamienić na pełnowymiarowe itd bez względu czy będzie to 16" czy 17" lub 18" tyle tylko,że wówczas najlepiej zamówić oryginalne wypełnienie styropianowe aby podłoga w bagazniku była prosta ( choć zmniejszy nam się pojemność bagażnika)

 

co do QQ+2 to nie chodzi o ciężar a raczej brak miejsca - koło zapasowe w QQ+2 to 17" z dojazdówką i takie koło mógłbyś zamontować w teknie ale ... ale mocowanie koła jest odwrotne niż w QQ czyli (mam nadzieje ,że zrozumiesz) felgą do góry przez co nie pojazwia się wnęka w feldze na głośnik niskotonowy - a odwrotnie felgi nie zamontujesz - więc nie ma miejsca w QQ+2 w wersji TEKNA na koło dojazdowe + głośnik schowanego pod podłogą - możesz zamontować koło zapasowe dojazdowe a głośnik (kabel jest wystarczająco długi ) położyć w bagażniku

 

tak to wygląda - innego rozwiązania nie ma - no jest - usunąć głośnik całkowicie :)

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle tylko ,że

 

w przypadku QQ zwykłego nie ma problemu aby koło zapasowe zamienić na pełnowymiarowe itd bez względu czy będzie to 16" czy 17" lub 18" tyle tylko,że wówczas najlepiej zamówić oryginalne wypełnienie styropianowe aby podłoga w bagazniku była prosta ( choć zmniejszy nam się pojemność bagażnika)

 

co do QQ+2 to nie chodzi o ciężar a raczej brak miejsca - koło zapasowe w QQ+2 to 17" z dojazdówką i takie koło mógłbyś zamontować w teknie ale ... ale mocowanie koła jest odwrotne niż w QQ czyli (mam nadzieje ,że zrozumiesz) felgą do góry przez co nie pojazwia się wnęka w feldze na głośnik niskotonowy - a odwrotnie felgi nie zamontujesz - więc nie ma miejsca w QQ+2 w wersji TEKNA na koło dojazdowe + głośnik schowanego pod podłogą - możesz zamontować koło zapasowe dojazdowe a głośnik (kabel jest wystarczająco długi ) położyć w bagażniku

 

tak to wygląda - innego rozwiązania nie ma - no jest - usunąć głośnik całkowicie :)

 

pozdrawiam,

 

Ja mam QQ+2 w wersji Tekna z kołem zapasowym i subwooferem. Koło 16" dokupiłem na alledrogo, wyrzuciłem styropian i wszystko pięknie razem pasuje.

 

Po zastanowieniu: Mam wersję z kratką (bez dodatkowych siedzeń za to ze sklejkową podłogą) może dlatego nie ma kolizji z głośnikiem niskotonowym?

Edytowane przez luc123456
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam QQ+2 w wersji Tekna z kołem zapasowym i subwooferem. Koło 16" dokupiłem na alledrogo, wyrzuciłem styropian i wszystko pięknie razem pasuje.

 

No....to chociaż coś pozytywnego.

A próbowałeś  z 17"? Nie zależy mi aż tak bardzo na 17", najważniejsze żeby było cokolwiek "dojazdowego" w aucie.

Z 16'' jest troche zamieszania ze zmianą przedniego koła, ale miejmy nadzieję , że tak rzadko to bedzie się zdarzało, że da się z tym żyć a świadomość posiadania dojazdówki w samochodzie doda pewności i bezpieczeństwa w poruszaniu się po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam QQ+2 w wersji Tekna z kołem zapasowym i subwooferem. Koło 16" dokupiłem na alledrogo, wyrzuciłem styropian i wszystko pięknie razem pasuje.

 

Po zastanowieniu: Mam wersję z kratką (bez dodatkowych siedzeń za to ze sklejkową podłogą) może dlatego nie ma kolizji z głośnikiem niskotonowym?

 

no to jest jedyne wytłumaczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam QQ+2 w wersji Tekna z kołem zapasowym i subwooferem. Koło 16" dokupiłem na alledrogo, wyrzuciłem styropian i wszystko pięknie razem pasuje.

 

Po zastanowieniu: Mam wersję z kratką (bez dodatkowych siedzeń za to ze sklejkową podłogą) może dlatego nie ma kolizji z głośnikiem niskotonowym?

Sklejkowa podłoga.......hmmmm

 

Bez przymiarki jednak nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejkowa podłoga.......hmmmm

 

 

 

Sklejkowa, oczywiście obita materiałem jak oryginalna wykładzina. Znam sporo samochodów wyposażonych w kratki i muszę przyznać, że przeróbka w wykonaniu Nissana jest najsolidniejsza i najbardziej estetyczna. Szkoda że nie oddali siedzeń.... :(

 

Wracając do koła. Na moje oko siedzenia nie powinny przeszkadzać ale, z powodu opisanego powyżej, nie mam możliwości sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sprawdzałeś czy Twoje 16" koło dojazdowe da się zamontować na samochodzie ? bo z tego co wiem w wersji QQ+2 z silnikeim 2.0dci były większe tarcze hamulcowe i dlatego ta wersja nigdy nie występowała na 16" kołach - nawet wersja VISIA z tego powodu kiedy to był QQ+2 z silnikem 2.0i 140KM i 2.0dci 150KM miała min 17" koła - sprawdzałeś ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sprawdzałeś czy Twoje 16" koło dojazdowe da się zamontować na samochodzie ? bo z tego co wiem w wersji QQ+2 z silnikeim 2.0dci były większe tarcze hamulcowe i dlatego ta wersja nigdy nie występowała na 16" kołach - nawet wersja VISIA z tego powodu kiedy to był QQ+2 z silnikem 2.0i 140KM i 2.0dci 150KM miała min 17" koła - sprawdzałeś ???

 

Jak się sprawa ma z kołem i zaciskami już kiedyś pisałem. Oczywiście w przypadku konieczności zmiany na przedniej osi pojawi się problem. Trzeba będzie zdjąć normalne koło z tyłu i wrzucić na przód a dojazdówkę na tył. Tak jak kolega igij napisał 6 postów wyżej będzie trochę zamieszania. :(

Lepiej znaleźć 17", ale mi się nie udało. Trzeba by długo szukać a z każdym tygodniem rosła szansa, że będzie za późno....

Jak na razie nie musiałem robić tych kombinacji, na tył pasowało pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do QQ+2 to nie chodzi o ciężar a raczej brak miejsca - koło zapasowe w QQ+2 to 17" z dojazdówką i takie koło mógłbyś zamontować w teknie ale ... ale mocowanie koła jest odwrotne niż w QQ czyli (mam nadzieje ,że zrozumiesz) felgą do góry przez co nie pojazwia się wnęka w feldze na głośnik niskotonowy

Tak jak pisał kolega, z 17" jest większy problem bo jest mocowana w bagażniku felgą do góry i nie ma chyba zupełnie miejsca na subwoofer. To rozwiązanie raczej nie wchodzi w rachubę, więc pozostaje raczej tylko 16".....będę próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał kolega, z 17" jest większy problem bo jest mocowana w bagażniku felgą do góry i nie ma chyba zupełnie miejsca na subwoofer. To rozwiązanie raczej nie wchodzi w rachubę, więc pozostaje raczej tylko 16".....będę próbował.

Jak widzę masz qq+2 4x4 2.0 dci, a więc na 100% nie zamontujesz 16'' na przednią oś. Temat przerabiany na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę masz qq+2 4x4 2.0 dci, a więc na 100% nie zamontujesz 16'' na przednią oś. Temat przerabiany na forum.

Skoro nie mam możliwości zamontowania 17" razem z subwooferem w bagażniku to lepsza przekładka tylnego koła na przód a dojazdówki 16" na tył niż nie mieć nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie mam możliwości zamontowania 17" razem z subwooferem w bagażniku to lepsza przekładka tylnego koła na przód a dojazdówki 16" na tył niż nie mieć nic.

Można i tak lub wozić 17" w bagażniku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu 17" calowe musi być montowane w bagażniku odwrotnie niż 16" Chyba trzeba porównać "organoleptycznie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osób tyle wiadomości ale niektóre wyssane z palca. Każda wersja qq czy z bose czy bez miała na wyposażeniu koło dojazdowe i tylko dojazdowe bo żadna pełnowymiarowa 17" czy 18" się pod podłogę bagażnika nie zmieści.

 

Zestaw naprawczy zaczęto wsadzać do qq jakoś grubo po liftingu.

 

Styropian gdy nie ma koła zapewne jest inny niż gdy koło jest bo i inną przestrzeń ma wypełnić. W czym problem? Jak nie pasuje to go wywal. Gdy w aucie jest koło po jego bokach są styropianowe wypelnienia z miejscami na trójkąt, podnośnik itd. być może do fabrycznego wyglądu twój styropian trzeba zastąpić odpowiednim dla aut z kołem. Wybaczcie ale to można nawet wydedukowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie . moje autko miało styropian z zestawem naprawczym . wsadziłem dojazdówkę 16 oryginalną ale niestety nie mam oryginalnych styropianków pod lewarek itp. ale jakos dałem radę na tych dostosowanych do zestawu naprawczego.

Mam jakąć wtyczkę w bagażniku i nie wiem od czego jest ? moze jakieś sugestie. zrobie zdjęcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osób tyle wiadomości ale niektóre wyssane z palca. Każda wersja qq czy z bose czy bez miała na wyposażeniu koło dojazdowe i tylko dojazdowe bo żadna pełnowymiarowa 17" czy 18" się pod podłogę bagażnika nie zmieści.

 

Zestaw naprawczy zaczęto wsadzać do qq jakoś grubo po liftingu.

 

Styropian gdy nie ma koła zapewne jest inny niż gdy koło jest bo i inną przestrzeń ma wypełnić. W czym problem? Jak nie pasuje to go wywal. Gdy w aucie jest koło po jego bokach są styropianowe wypelnienia z miejscami na trójkąt, podnośnik itd. być może do fabrycznego wyglądu twój styropian trzeba zastąpić odpowiednim dla aut z kołem. Wybaczcie ale to można nawet wydedukowac.

 

Lift był wiosną 2010 a mój QQ+2 jest z października 2010 i ma zestaw naprawczy, więc "grubo" jest na wyrost ;)

Mało tego przed liftem też był zestaw w Teknie: http://www.madmobil.com.pl/pdfy/j102/j102.pdf

 

Styropian oczywiście wyrzuciłem i wisi sobie na ścianie. Doskonale obywam się bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lift był wiosną 2010 a mój QQ+2 jest z października 2010 i ma zestaw naprawczy, więc "grubo" jest na wyrost ;)

Mało tego przed liftem też był zestaw w Teknie: http://www.madmobil.com.pl/pdfy/j102/j102.pdf

 

Styropian oczywiście wyrzuciłem i wisi sobie na ścianie. Doskonale obywam się bez.

Ja się co do QQ +2 nie wypowiadałem bo ani wyposażenia ani zmian tego modelu nie śledziłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dla wszystkich posiadaczy QQ+2 Tekna dobrą i pewną wiadomość....... :thumbsup:

Koło dojazdowe  16" pasuje i mieści się w bagażniku razem z subwooferem Bose.

Wystarczy wyciągnąć wkład styropianowy, w którym jest zamontowany subwoofer i zestaw naprawczy i w to miejsce można usytuować koło. Nie trzeba wymieniać żadnych wkładów styropianowych, subwoofer pasuje idealnie w kole i całość bez problemu można dokręcić śrubą, którą dotychczas był przykręcony subwoofer. Cała reszta pasuje bez problemów - nie ma żadnych " garbów". Wszystko domyka się jakby nic się nie zmieniło.

Dojazdówkę 145/90 R16 udało mi się kupić na allegro za 250,00 z dostawą a lewarek z kluczem za 100,00.

Teraz czuje się bezpieczniejszy....... :D.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z montażu

post-72352-0-51822300-1379614676_thumb.jpgpost-72352-0-10799400-1379614680_thumb.jpgpost-72352-0-66258300-1379614683_thumb.jpgpost-72352-0-77081100-1379614686_thumb.jpgpost-72352-0-14955500-1379614690_thumb.jpgpost-72352-0-71919800-1379614693_thumb.jpgpost-72352-0-86117000-1379614672_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...