Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Felgi. Alufelgi vs "blachy" ... dylemat


Badger1s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin ... nie kumam, po umyciu było gorzej niż przed??

My zawsze jedziemy do rzeki by "umyć brzuszki" ... Jeepom to wystarcza ... mnie nie bardzo, dlatego w domu leżę z wężem pod autem i płuczę wszystkie te "arkana" ... jest czas zabawy i czas zapłaty za nią, to normalne.

Gdybym przed wyjazdem miał kalkulować i za wczasu rozpaczać "ile to roboty będzie" to pewnie bym się z domu nie ruszał w ogóle.

XJ-ty ?? ... to najlepsze terenówki w umiarkowanym przedziale cenowym (zapytaj @Siary, ma to i to  :) ) ... 

Kiedy półżartem wytknąłem Im problemy z wciąż ukręcającymi się mostami odpowiedzieli mi wprost "... Lemmy, załóż sobie Simexy 35" i pogadamy wtedy"..."

... mieli rację ?! ... z pewnością TAK!

 

Poza tym zaczęliśmy zbaczać z tematu więc darujmy sobie licytację na marki, w ekipie EZG oprócz XJ-tów są też WJ, ZJ, Wranglery ... ale i Patrole, Toyoty różnej maści, LR, Miśki, Suki, Niwa i Uaz, oraz parę zmot ... 95% z nich jeździ na "blachach" bo są to terenówki  :punk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po umyciu wypłukało luźniejszy piasek a większe kamyki, kawałki cegły i zbity muł zostały w przypadkowych miejscach :D Przed myciem zaciski hamulcowe z przodu i bębny s tyłu "zrobiły sobie miejsce" i koła były w miarę wyważone :)

 

Stalówki są w porządku, tylko nie takie jak moje. Poniżej na szybko zrobiony szkic:

post-76882-0-79433200-1428146932_thumb.jpg

W miejscu oznaczonym czerwonym kółkiem zbierają się różne rzeczy. Felga w teren powinna wyglądać jak ta po lewej :)

 

 

Miałem wcześniej ZJ-ta. W garażu musiałem przy nim spędzać sporo więcej czasu niż przy Terrano i to pomimo tego, że jego ogólny stan był raczej powyżej przeciętnej natomiast Tyrankowi do przeciętnej nieco brakuje...

Edytowane przez marcin316
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... XJ-ty ?? ... to najlepsze terenówki w umiarkowanym przedziale cenowym (zapytaj @Siary, ma to i to  :) ) ... 

Kiedy półżartem wytknąłem Im problemy z wciąż ukręcającymi się mostami odpowiedzieli mi wprost "... Lemmy, załóż sobie Simexy 35" i pogadamy wtedy"..."

... mieli rację ?! ... z pewnością TAK!....

 

Ostatnio natrafiłem na ogłoszenie dotyczące sprzedaży XJ w mojej okolicy, jest wystawiony na kołach 38.5"  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogłoszeniu nie ma żadnej informacji na ten temat

Edytowane przez damiang33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne z pewnością by klękły 

XJ-ty chyba z fabryki wyjeżdżały na 30" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapłaciłem u mnie za 4 fele et 25 piaskowanie i malowanie proszkowe 280 zł i to na wymyślaty kolor.cena nie zabija a efekt bezcenny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena bardzo dobra, musze u siebie sie dowiedzieć ile będzie to kosztować :)

Edytowane przez lemmy69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No ... tak:

 

attachicon.gifB 005.JPG

 

:whistle:

 

 

Przy okazji tego zdjęcia znalazłem jeszcze jeden plus na korzyść moich felg względem fabrycznych alusów

... spójrzcie, jak głęboko jest "schowane" sprzęgiełko

przy automatach nie ma to może aż takiego znaczenia bo mocarne są ... ale AVM-y nawet te HP już nie bardzo  :)

lemmy jakie et mają te oryginalne felgi ?Mam takie same ubrane w 31x10.5x15 i auto beznadziejnie wygląda.Koła są jakieś 5 cmm schowane w błotnik.Chcę dobrać jakieś fele żeby było co najmniej na równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lemmy jakie et mają te oryginalne felgi ?Mam takie same ubrane w 31x10.5x15 i auto beznadziejnie wygląda.Koła są jakieś 5 cmm schowane w błotnik.Chcę dobrać jakieś fele żeby było co najmniej na równo.

 oryginały mają ET+12 

proponuję ET-25, będzie się pięknie prezentował ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.Muszę na gwałt coś poszukać bo jak patrzę na swój samochód to chce mi się rzygać.Myślę właśnie o takich blachach jak twoje.One mają jakąś nazwę żeby je łatwiej w sieci złapać?A może ma ktoś z was do opchnięcia coś sensownego?

Edytowane przez smutekh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mangels

ale uprzedzam, te moje są od Patrola i mają otwór centralny na 110 ... Terrano ma 100

rozstaw śrub pasuje

szukaj felg 15/6x139,7


nie muszą być zresztą 15-ki i niekoniecznie Patrol-owe

Frotka, chyba Galloper też mają ten rozstaw śrub ;)

szerokość felg też ma znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że mam opony BF Goodrich A/T w dobrym stanie i one są 15" więc muszę fele do nich dostosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, czyli wszystko będą wyglądać tak jak u mnie na tamtym zdjęciu ;)


O, to też chyba Mangelsy

swoją drogą to cenowa atrakcja

http://olx.pl/oferta/opony-bf-goodrich-km2-32x11-50xr15-CID5-ID9MDqh.html#97ae3cd537;promoted

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam Panowie porady, będę w niedługim czasie wymieniał felgi i mam dylemat jakie ET będzie dobre. Felgi będą 7"x16"  coś w tym stylu http://allegro.pl/felga-stalowa-4x4-6-139-7-et-35-16x7-nissan-i5162672155.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką oponę będziesz zakładał bo fela z duzym et będzie sporo wystawać poza obryrs błotnika wraz z oponą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ... te moje są 8 calowe i mają ET(-)20

opony 31/10,5R15

pomimo dosyć szerokich poszerzeń nadkoli bok opony jednak wystaje ... nie piszę tego względem przepisów etc... bo protektor jest osłonięty i pewnie bym się wybronił gdyby ktoś coś ...  :innocent:

 

     

 

   

 

 

natomiast w terenie wiadomo że koła na wprost to rzadkość , dlatego dosyć skutecznie (ku mej radości) zachlapują szyby ... a kiedy już nic nie widzę i muszę w końcu je uchylić ... fontanny błota dekorują wnętrze od zegarów po szyberdach ... ale o to właśnie chodzi w tym sporcie  :D

 

co jeszcze? ... ET to nie wszystko, ważna jest szerokość felgi i do większych/szerszych kapci 8" to minimum

zwiększając (-)ET zabezpieczasz się przed tarciem oponami o ramę

 

no i na koniec producent ... kumple ode mnie kupili po komplecie nowych felg do Jeepów, ale oni akurat unikają terenu ... a same felgi choć tanie to nie polecali ich zakupu w teren ... producent  :huh: ? ... ich waga/grubość/materiał  :o ?? ... a wzór i cena były bardzo zbliżone tych "Twoich" właśnie, więc zastanów się, dopytaj itd ...

 

Pamiętasz przypadek Witka (@Regwit) ?  ... też kupił nowe, piękne i nieśmigane ... tamten temat powinienem przykleić gdzieś u góry działu ... ku przestrodze  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jeszcze? ... ET to nie wszystko, ważna jest szerokość felgi i do większych/szerszych kapci 8" to minimum

zwiększając (-)ET zabezpieczasz się przed tarciem oponami o ramę

 

Ja mam 8" u siebie i przy ET-2 nie trze nigdzie przy feldze 15" i oponie 235/70 :) Edytowane przez Badger1s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moje ze 3 cm szersze, czyli ok. 1,5 /stronę ... i dlatego mam większy "-" na feldze ... też mi nie trze  :whistle:  :)

może być, nie wiem gdzie jest granica ET dla poszczególnych rozmiarów opon

ale wydaje mi się że lepiej od razu poszukać z dostatecznym "odsadzeniem" niż później kombinować z dystansami

 

Czifu o tym wie, ale już dopiszę gwoli formalności:

Wielu spośród Nas liftuje auta na różne sposoby i w różnym stopniu czego następstwem jest mimowolne podwyższenie środka ciężkości (i tak wysokiego już auta, które na dodatek użytkujemy w pagórkowatym terenie)  :whistle:  ... nie zapominajcie o "zdroworozsądkowej konieczności" poszerzenia wtedy rozstawu kół

czyli właśnie ET felgi + opony ... tak podchodzą do tego zawodowcy nauczeni praktyką  :whistle:  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa odnośnie felg.Zna ktoś takie jak na fotce?Dostałem ja do auta i nie wiem jakie mają ET.To są 15"x6

post-91079-0-55490100-1429261795_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinno być wytłoczone na feldze

możesz też sam zmierzyć ... zdejmij koło, zmierz dystans pomiędzy krawędziami felgi (powinno Ci wyjść coś ok. 150-160 mm)

... podziel to na połowę i zapisz wynik

teraz zmierz odległość od tylnej krawędzi felgi do powierzchni styku felgi z piastą (cz. środkowa)

porównaj wynik tego pomiaru z tym wcześniej zapisanym

jeżeli jest mniejszy (np. o 12mm) to felga ma ET(-)12 ... jeżeli większy to ET(+)...

:whistle:  :wave:

 

Szerokość i rozmiar felgi określane są w calach ... np. 15/6

... odsadzenie czyli ET w milimetrach, a sam profil odsadzenia jako "+" lub "-" w nawiasach, np. ET(-)12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki lemmy za manual ale .......to wszystko wiem.Pytanko zadałem bo............te felgi są 100 km ode mnie.U byłego właściciela auta.Dopiero kiedyś po nie pojadę jak znajdę czas.A wiedza mi potrzebna bo jest możliwość że jak będą spełniały moje oczekiwania to nie będę już szukał stalówek z et-25.Mój cel to poszerzenie auta o jakieś 10cm czyli 5cm na stronę.Wtedy opony pokryją się na zero z gumami na błotnikach.Możliwe że taniej będzie dokupić do tych felg dystanse.Zaznaczę że kupiłem auto z budą podniesioną na ramie o jakieś 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 cm ?

cholernie dużo jak na to zawieszenie, nie wiem czy to dobry pomysł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...