Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Silnik 1,3 opinie serwis uwagi


CZARNO_CZARNY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Który  ?

Elf Evolution Full-Tech R 5 l 5W-30

Motul 8100 X-Clean EFE C2/C3 5W30

 

 

Edytowane przez Ryszard48
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda Elf robi oleje na pierwszy montaż i nie są złe te oleje( Total to też Elf) ale jeżdżę na Motulu (co prawda 1.6dig-t) ,ale...testowałem różne oleje i na nim silnik chodzi najciszej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w instrukcji do 1.3 ma się napisane wymaganie normy RN17 odnośnie oleju, to wskazany wyżej Motul 8100 nie może być, bo nie ma tej normy i może nie zabezpieczać poprawnie układu silnik-wydech.

Motul oferuje specjalny olej z normą RN17.

Ja nie polecam filtra oleju firmy MANN.

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aqu...a coś bliżej w kwestii filtra Mann?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry oleju MANN mają inną konstrukcję, bez solidnego wzmocnienia na obwodzie i wg mojego odczucia proste "lamelki" są mniej sztywne od zygzakowatych i odginając się, mogą powodować przecieki na zgięciach. Do francuza lepkiej stosować Purfluxa (to samo co oryginał Renault, czy Nissan). Tym bardziej, że słyszałem o problemach gwarancyjnych w Renault, gdy użyto inny filtr oleju niż Renault (Purflux).

Filtr powietrza MANN gorzej mi filtrował w J11 1.2 niż oryginalny, nasączony, taki co zakładany na pierwszy montaż firmy ROKI. Mniej powietrza dostarczał (bo to suchy filtr) i szybciej dawał odznaki zabrudzenia poprzez poszarpywanie silnika (mokry ROKI wystarczał mi na 12 miesięcy, a MANN już wymagał wymiany po 10 miesiącach).

Filtr kabinowy najlepiej używać z polifenolem (sadza, diesel'e, PM2,5), mi najlepiej działał Valeo. Jednak do J12 nie widziałem tej firmy, jest chyba tylko MANN z polifenolem niestety (ze znanych firm).

PS.: Najgorzej wspominam filtr powietrza Knecht, bo do Peugeota 206 nie miał poprzeczki w środku i go wciągnęło.

Edytowane przez aquariusmax
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W instrukcji do 1.3 nie ma nic ,że jest wymaganie normy RN17 ,chyba ze niezauważaniem  a co do fitrów Purfux to możesz podać jaki zakupić oczywiście cały zestaw będę wdzięczny , jak i pozostali kol.

Edytowane przez Ryszard48
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że masz inną instrukcję niż wszyscy.

image.thumb.png.0d55c3229e8cb2ed57e3befe0ad203d3.png

NISSAN OE 1520900Q0F filtr oleju
Renault OE 152095084R filtr oleju

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ?

IMG_20240526_003653853.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziwne.

Oznacza to, że kombinują podobnie jak w 1.2, gdzie na początku kazali lać 5W30, potem 5W40, a na końcu ponownie w biuletynach zalecali serwisom lać 5W30 w przypadku brudzenia się dolotu i zaworów, a serwisy lały nawet C3/C4 lub RN17.

No to masz dylemat. RN17 oszczędza filtr cząstek i katalizator z powodu niższej normy sadzy, ale mniej chroni sam silnik. Olej bez tej normy też może ją spełniać, ale producent nie poddał wszystkich parametrów tej normy Renault pod badanie.

Trzeba wyczytać więcej parametrów, porównać z olejami RN17 i coś dla siebie wybrać optymalnego.

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dziwne🙄 samochód z 2019 r i taka różnica w instrukcjach ,mam na myśli że kol. ma nową gablotę i nawą instrukcję i nowe zapisy w książce serwisowej

Ostatnio w serwisie w ASO Dąbrowa N zalali sinik olejem NSCL 122211709/L  5W30 C3 🤔,naprawdę mam dylemat?

Czyli  RN17  nieprzejdzie

Edytowane przez Ryszard48
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat może polegać na tym, że masz w instrukcji olej C3 (ja bym się trzymał tego co w instrukcji),
ale nowe sztuki mają C3 RN17, czyli może doszli do wniosku, że jednak lepiej, aby te silniki korzystały z oleju C3 RN17.

Pocieszające w takim przypadku jest to, że olej C3 RN17 obejmuje C3, a odwrotnie już niekoniecznie.

PS.: Aby było jeszcze dziwniej, Renault, Dacia i Mercedes korzystają z jeszcze innych olejów do silnika 1.3.
        Pomimo ogólnie powtarzanej teorii, ten silnik nie jest idealnie identyczny w Renault i w Mercedesie (chodzi przynajmniej o pokrycie gładzi cylindrów innym materiałem).

PS2.: Całkiem możliwe, że w 2019 roku jeszcze nie było normy RN17 lub nie było dostępnych olejów z tą normą.

 

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystko ..agu.., chyba porada kol. JACKO o

Motul 8100 X-Clean EFE C2/C3 5W30  będzie dobrym wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ryszard48 napisał:

Dzięki za wszystko ..agu.., chyba porada kol. JACKO o

Motul 8100 X-Clean EFE C2/C3 5W30  będzie dobrym wyborem

Aktualnie jeżdżę na tym oleju i silnik bardzo cicho pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na którym jeździsz ? Różnica ceny pomiędzy nimi jest dwukrotna.

Screenshot_2024-05-28-12-48-12-23_680d03679600f7af0b4c700c6b270fe7.jpg

Edytowane przez tomoomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się też nowy Total 

Olej 5W30 Total INEO R-PLUS C3 RN17

Ja używam do tej pory Total Ineo MC3. Jak narazie wszytko ok, taki mi polecili w Nissanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sepcyfikacja RENAULT RN17 została wprowadzona przez Renault w 2018 roku dla olejów midSAPS z lepkością SAE 5W30. Norma ta jest dedykowana dla silników benzynowych i wysokoprężnych, które spełniają wymagania EURO6. Norma RN 17 zastąpiła wcześniejsze normy RENAULT RN0700 i RENAULT RN0710. Norma upraszcza specyfikacje RENAULT dla olejów silnikowych i jest kompatybilna wstecz dla norm, które zastępuje. RN17 może być też stosowana w samochodach NISSAN

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2024 o 12:49, tomoomo napisał:

Tylko na którym jeździsz ? Różnica ceny pomiędzy nimi jest dwukrotna.

Screenshot_2024-05-28-12-48-12-23_680d03679600f7af0b4c700c6b270fe7.jpg

5W30 X clean EFE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dowiedziałem się ze w DG zalewają Shell 5W30 i takim zalałem+wszystkie filtry , dodatkowo uzupełniłam  czynnik 123syf 280 mg , nowy płyn hamulcowy oczywiście poza ASO za 12 stów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , dzisiaj po włączeniu silnika wyskoczył mi check engine. Po podłączeniu skanera wyszedł błąd P2453 , błąd czujnika różnicy ciśnień. Błąd skasowałem lecz po kilku uruchomieniach silnika dalej swieci się check engine. Auto normalnie jeździ , czy miał już ktoś podobny problem ??? Gpf raczej nie jest zapchany ostatnio zrobiłem 700 km autostradą. Silnik 1.3 benzyna , 160 km , 2018 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś się orientuje czy 1 sonda lambda z silnika renault 1.3tce (226900029R) pasuje do Qashqaia 1.3 z 2018 roku ? Teoretycznie te same silniki , tylko czy osprzęt też ten sam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, jestem tu nowy ale może ktoś mi pomoże, zamierzam kupić QQ z 2019 i w nim jest silnik 1,3 dig-t 160 km, proszę wyraźcie swoją opinię co do tej  jednostki, auto ma 97 tys przebiegu i jest po świeżej wymianie silnika ze względu na chyba wyciek co w tych silnikach jest podobno częste, silnik jest po przebiegu 20 tys, cena jest fajna, znajomy to sprzedaje ale boje się że za rok albo za chwilę znowu czekała by mnie wymiana silnika, ogólnie auto jeździ fajnie spięte z automatem, ale pomóżcie co sądzicie, macie większą wiedzę ja nigdy nie jeździłem nissanem i automatem więc nie wiem na co zwrócić uwagę, najbardziej zastanawia mnie silnik, to jest bolączką na moją głowę, pozdrawiam cieplutko i liczę na sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...