Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Wymiana oleju po 5000 km - po co?


txm777
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Gdy kupowałem auto powiedzieli mi, żeby po 5000 km przyjechać na bezpłatny przegląd. Teraz wiem, że dokładnie chodzi o wymianę oleju i filtra. Niby za darmo, ale za olej i filtr chcą 250-300 zł.

Pomijając fakt wydatku, to zastanawiam się, dlaczego producent zaleca wymianę oleju dopiero po 20 tys km (lub po roku)??? Taką wymianę robi się z jakiegoś konkretnego powodu? Ma to rzeczywiście jakis wpływ na żywotność silnika, że wymienię ten olej już teraz a nie dopiero za pół roku?

 

Pozdrowienia! Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka: im częstrza wymiana oleju tym lepiej dla silnika, wytrzyma on znacznie większy przebieg i pozostanie do konca swojego zywota utrzymany w czystości dzięki czemu nie będzie chociażby stukania przy porannym odpalaniu na zimno...

 

Ps. Jak auto jest fabrycznie nowe to pierwsza wymiana oleju powinna odbyć się możliwe jak najwcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czopochrup

nie wymienisz oleju to sie syf bedzie zbierac :> (brud, opiłki) co powoduje niszczenie sie silnika wewnatrz :> co doprowadzi do jego szybszgo zuzycia... a potem albo zmiana auta albo kapa silnika :> 15k km typowa wymiana oleju i innych czesci jak sie do tego stosuje czlowiek to autko smiga i smiga i smiga;>

Niby za darmo, ale za olej i filtr chcą 250-300 zł.
looool za darmo smiesznie to brzmi w warsztacie pana jozka wymiana oleju kosztuje ~20 zl filtry samemu idze wymienic:D ttroszke drogo maja w serwisie O_o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Gdy kupowałem auto powiedzieli mi, żeby po 5000 km przyjechać na bezpłatny przegląd. Teraz wiem, że dokładnie chodzi o wymianę oleju i filtra. Niby za darmo, ale za olej i filtr chcą 250-300 zł.

Pomijając fakt wydatku, to zastanawiam się, dlaczego producent zaleca wymianę oleju dopiero po 20 tys km (lub po roku)??? Taką wymianę robi się z jakiegoś konkretnego powodu? Ma to rzeczywiście jakis wpływ na żywotność silnika, że wymienię ten olej już teraz a nie dopiero za pół roku?

 

Pozdrowienia! Tomasz

 

Zabawne, mój dealer z kolei poinformował mnie, żeby zgłoić się na pierwszy, nieobowiązkowy przegląd po przejechaniu 1,5 tys kilometrów, który to przegląd kosztował 50 PLN. Z tego co wiem, to głównym jego celem było przejrzenie logów na kompie. Następny przegląd, już zapewne z wymianą oleju, zgodnie z grafikiem po 20 tys. (czyli za 12,6 tys :)

 

A'propos samej wymiany, aby na pewno im nowszy samochód tym częściej wymieniać olej? Właśnie byłem przekonany, że odwrotnie. W swoim Uniaku z 300 tys. przebiegu wymieniam go co 8 tys. A i tak mam wrażenie, że to za długo. Tutaj na forum czytałem w którymś wątku, że silniki są docierane "na taśmie" po czym wymieniany jest olej. Właśnie po to, żeby usunąć wszelkie pozostałości montażu i docierania.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czym się tu przejmować, wydaje mi się że w nowych autoach mozna oleju w cale nie zmieniać tylko go doloweać. Bowiem zaprojektowane są na przebiegi ok 100 tyś km... więc wydaje mi się że na siłe idzie tyle zrobić bez wymiany oliwy - ile to oszczędnosci by było :) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż to prawda.... tyle że teraz jak mi Notek stoi na parkingu a ja siedzę i klepię w klawiaturę - dam głowę, że też wtryskiwacze nie są chłodzone w tej chwili. Laughing

 

No tak, procesor w kompie stajacym na polce tez nie wymaga wiatraczka do chlodzenia ... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle że teraz jak mi Notek stoi na parkingu a ja siedzę i klepię w klawiaturę - dam głowę, że też wtryskiwacze nie są chłodzone w tej chwili.

Silnik teraz zapewne masz wyłączony więc nie ma co się grzać...

 

Nigdy, przenigdy w aucie (nowym), w którym pierwszy raz olej zmieniłem po 15 lub 20 tys. km nie zaważyło to w jakikolwiek sposób na kondycji silnika. To już nie te czasy Kolego
Ciekawe ile Ci przejedzie silnik w tym aucie w niezmienionej kondycji silnika.

Raz, że nowe silniki są robione z o wiele gorszych materiałów jak te stare np. porównaj sobie takiego GA14/16 z w miarę nowym QD18De...

Ciekawe jak wygląda olej w twoim silniku po tych 20 tyś km, na pewno jest nieźle przesiąknięty benzyną i zawiera w sobie sporo metali (jak wiadomo nowsze silniki są robione oszczędniej tzn ze słabszych materiałów i to nie tylko przykład Nissana - o dowód zapytaj byle jaki zakład zajmujący się obróbką mechaniczną silników powiedzą ci jak łatwo się obrabia współczesne silniki a ile wysiłku trzeba włożyć chociażby w starego poczciwego SR20...) to jest chociażby powód, dlaczego współczesne silniki gorzej tolerują LPG (szybko padające gniazda i zawory)

 

Ps. jeszcze taka ciekawostka - swojego czasu kupowałem w serwisie Toyoty w Markach olej - Mobil 5w50 z beczki, chłopaki po zlaniu oleju musieli jakoś uzupełnić jego stan, nie musze chyba mówić jakim syfem go zastępowali, ale co tam 100 tyś km nowy współczesny silnik powinien dać rade :D

 

W serwisówce od nissana do lat 99 jest napisane że olej w silniku się wymienia co 7500Km, jeszcze częstrza jego wymiana to doskonały sposób naprzedłużenie jego żywotności.

 

żródło: Hayens (oni na pewno nie wiedzą co piszą :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle że częsta wymian oleju może zaszkodzić silnikowi ponieważ podczas jego wymiany poprzez korek wlewu dostają się zanieczyszczenia (np gaz z d*py obżartego mechanika) które powodują utlenianie się powłoki galwanicznej na gładziach cylindrów!!! nie wymieniajcie więc oleju, bo można wprowadzic do silnika szkodliwe substancje, a skoro producent zalał silnik olejem to chyba nikt tego lepiuej nie umie zrobić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie jezeli ktos juz tak bardzo MUSI wymienic olej to niech koniecznie zrobi to w wersji ekonomicznej tzn. kupi banke 5 litrowa oleju rzepakowego w jakims dyskoncie - bedzie tanio i dobrze, w koncu frytki wychodza smaczne, a olej to olej, producenci kosza tylko kase za wciskanie ludziom kitu o roznych parametrach olejow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

:shock:

Chłopaki przestańcie się wygłupiać bo jeszcze się trafi jakis lamer który uzna że faktycznie niewarto zmieniac oleju w mechanizmach typu silnik czy skrzynia :lol:

 

Silnik na dotarciu i podczas układania - bardzo dobra sprawa z częstą zwymianą oleju - pozbycie się opiłków które w początkowej fazie życia silnika są normalnym zjawiskiem.

Zresztą obojętnie jaki olej i jak zużyty silnik: wymiana oleju co 20 czy 30 tys km to chwyt marketingowy i jest to bez sensu, ponieważ olej pogarsza swoje parametry nieraz już po 5- 6 tys km i to na tyle że nie chroni silnika przed przyspieszonym zużyciem

 

Przykładowo w aucie używanym tylko do jazd po mieście i na krótkich dystansach olej po 5 tys km obniża swoja lepkość i temperaturę zapłonu jak olej używany na długich trasach po 15 tys km. Nie mówiąc już o parametrach typu pH czy temperatura spalania.

Wszystko można sprawdzić, sa bardzo proste testy które można samemu wykonac w celu porównania oleju nowego i przepracowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cornholio78 należy Ci sie pochwa

 

A to bez watpienia, do tego zasluzyl takze i na pochwale. :wink:

Co do wymiany oleju, to Polak wie wszystko najlepiej, ale wypada miec chociaz troche zaufania do producenta, ktory jezeli zaleca wymiane czegos to trzeba to zrobic, co najwyzej nie stosowac sugerowanych (albo nakazywanych w przypadku elektroniki) firmowych materialow.

Ciekawe (szczegolnie jezeli chodzi o okresy wymiany) sa informacje o olejach silnikowych w ciezarowkach: http://www.trucks.com.pl/dzialy/akcesoria_...ia_oleje_70.htm jak dla mnie przebiegi sa :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaówarzcie że auta cięzarowe jerzdzą w trasie, nei są ciągle gaszone i zaplane, do silnikó wchodzi im po 20Litrów i więcej. te 100 tyś km robią zazwyczaj w okresie do pół roku...

 

Co tu się kłucić. Cornoljo napisał w jaki sposób można sobei sprawdzić stan jakościowy oleju (jego złużycie). Powodzenia i wymieniajce sobie oleje co 20 tyś km :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak, ze silniki do ciezarowek sa mniej wysilone, wykonane z lepszych materialow (obliczone na wieksze przebiegi) a przez to warunki pracy oleju sa lepsze przez co mniej sie zuzywa :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

Notek załamałes mnie.

 

14 lat temu kupowałeś cinquecento? ciekawe, bo ten model wyszedł rok później. Poza tym generalnie zaleca się, żeby olej syntetyczny wymieniać co 15 tys km ( oczywiście są to wartości maksymalne), longlife co 20 lub 30 tys km, półsyntetyk co 10 a mineralny co 8. Zależnie od warunków pracy silnika, przebiegi te powinny być znacznie skracane.

 

A co konkretnie zmieniło się w technologii (i dlaczego akurat w technologii nie technice), na tyle, żeby dla silnika była bezpieczna praca przez 30 tysz km na jednym oleju? może mi wyjaśnisz, chętnie poczytam.

 

Powiedz mi dlaczego silniki w nowych modelach potrafią zatrzeć się po kilkudziesięciu tys km, pomimo prawidłowej, zgodnej z instrukcja obsługi, eksploatacji?

 

 

Mam tytuł magistra inżyniera politechniki, mój zawód to specjalista do spraw eksploatacji i marketingu pojazdów samochodowych. Temat mojej pracy magisterskiej dotyczył właśnie zasadności ustalania jednakowych interwałów przeglądów w obrębie danego modelu. Zgadnij do jakich jednoznacznych wniosków doszedłem po przeprowadzeniu badań. Aha, pod róznym kątem badałem kilkanaście próbek oleju takiego samego oleju, który został wymieniony w takich samych autach ale po różnych przebiegach i eksploatowanych w róznych warunkach. Jak myślisz, jakie były wyniki badań :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...