Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[350Z] Jak często wymenieniać Oleje i ile się go Leje i jaki


Coobcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

O w pizde!! przez korek nie zaglądałem bo nie było potrzeby.

Zmieniłem na castrola po trzech latach od zakupu gdy skończyła się gwarancja, bo na serwisie lali mi Shella Ultra Racing czy jakoś tam. Więc znalazłem coś co jest rekomendowane dla hondy w bardziej przystępnej cenie. Przez te 5 lat nie było i nie ma żadnych niepokojących objawów jeśli chodzi o silnik, może dlatego że nie robie dużych przebiegów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 może dlatego że nie robie dużych przebiegów. 

Tym ważniejsze żeby zalać dobry olej :) Większość olejów ma zbliżoną lepkość w temperaturze pracy, tylko że zanim one osiągną tą temperaturę potrzeba czasem 30 km jazdy (i tego się nie zmieni). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie małe odcinki częste odpalania -trudne warunki pracy dla oleju który traci szybko właściwości!!

Nie było potrzeby zrobienia dolewki??? 

Przy dolewaniu sprawdza się czystość klawiatury!!!

Edytowane przez Edek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiekszości robie krótkie odcinki,10 km do pracy i zimą temperatura dochodzi tylko do ok.50 -60 st. i musze gasić silnik. Ale nigdy nie dolewałem.

Mało tego na tym serwisowym oleju poziom nawet się podnosił, koleś w aso mówił że to właśnie przez krótkie odcinki jazdy, benzyna podobno ściekała do oleju. Którędy? Nie wiem. Auto było nowe, pierścienie nie powycierane...ciężko mi powiedzieć co ten magik miał na myśli. O dziwo po zalaniu castrola sytuacja się uspokoiła i poziom się utrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dzięki za porady, teraz wiem co zrobić, nie ma co się rozczulać.

Na razie Hania śmiga, teraz będzie miała lżej, Zetka ją wyręczy w pewnych sprawach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Trzeba robić jak w stanach czyli zmieniać olej co jakieś 7000tyś km i nie będzie się zaszlamiać silnik, w szoku jestem jak o to dbają, drugie auto zassałem z USA i w carfaxie takie miłe zaskoczenie:

Zetka%20szara%20wymiany%20oleju_zpsxmwpq

 

Średnio co 4000mil wymieniają olej i filtr oleju a czasami miedzy zmianami oleju co 2000mil wymieniają sam filtr oleju !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moim zdaniem fajna sprawa, wiadomo kiedy można używać pełnej mocy silnika a kiedy zacząć go chłodzić...

Woda osiagnie optymalną temepraturę a olej potrzebuje jeszcze chwili... Tak samo podczas ostrej jazdy woda jest okey a olej się przegrzewa...

Optymalna temperatura oleju to 70-110 stopni, wtedy najwolniej się on zużywa i najlepiej zabezpiecza silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tym 110. Niektore silniki tyle maja przy jezdzie po miescie a jak sie pojedzie troche szybciej to jest juz 120. Jeszcze to zalezy dla jakiego oleju. zawsze jest jeszcze zegar cisnienia. Nie da on dokladnego podgladu na temp. ale kiedy dac wplanik i kiedy chlodzic tez pokaze

Edytowane przez xpl1337
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli millers 10w60 NT ma max stała temperaturę pracy 125 to chyba to co Kuba podał za maksymalna optymalna 110 to nie jakaś przesada wiadomo nie mówimy o temperaturze chwilowej która może być wyższa tylko o optymalnej i zdrowej dla oleju i silnika

Edytowane przez Cytrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych temperaturach co podalem najwolniej silnik jak i sam olej się zużywa...

Podobnie sprawa z automatucznymi skrzyniami biegow jest...

Taka Bardzo przyspieszona degradacja oleju i silnika nastepuje przy ok 145 stopni na olejach estrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kiedyś rozmawiałem z Masterem burdel zaczyna sie robić od 122 stopni, przynajmniej w dieslach. Wtedy programowo trzeba redukować dawki by nie poszło wyżej. Wiec optymalna koło 110 brzmi rozsądnie.

 

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja, ale i tak raczej kazdy zmienia w takich autach olej czesciej niz w zwyklych dupowozach. Zmieniajac temat. Czy ktos jezdzi na 5w40 w zetce? 

 

ja mam zalanego Motula X-CESS 8100 5W40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

latem delikatnie poniżej 30, pomiędzy kreską, a wskazówką jest przerwa na 1 grubość wskazówki (28-29?)

teraz zimą przy spokojnej jeździe zatrzymuje się na kresce 30 lub tuż powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz może pytanie z tych głupich, na zimnym silniku, temp na zewnątrz ok 10-15 st. czy wskazówka powinna wychodzić poza skalę ? bez pałowania, tak ok 3,5-4 tyś obrotów i zapiera się o prawą krawędź i chętnie poszła by dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinna, a silnik nie powinien takich obrotów dostawać na zimnym, powiedziałbym że 3 to max, 4 to już przegięcie jak dla mnie, przy 2,5 tyś obrotów na dopiero co odpalonym motorze masz ciśnienie juz ponad 120 psi (przy temp 5-7 stopni na zewnątrz). Takie ciśnienie na rozgrzanym to przy 7 tyś obrotach nie dochodzi nawet, także na zimnym ostro w kość dostaje silnik przy takich 4 tyś :)


Osobiście biegi w takie temperatury zmieniam wg ciśnienia oleju i jak dochodzi do max to zmiana, i tak przy przymrozkach które były to pierwsze 1,5 km zmiana biegów przy 2,2 tys obrotów (zatem bez szybszego przyspieszania), 2,5 tys, 2,7 tys, 3 tys a potem już można do tych 4 dochodzić. Jak ktoś potrzebuje z pod domu wjeżdżać z podporządkowanej na jakąś szybszą arterie to proponuje rozgrzać jednak motor na postoju albo zrobić małe kółko po osiedlowej dróżce. Ale to oczywiście moja opinia, każdy swoje auto traktuje jak chce :)

Edytowane przez Szachi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...