Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Oświetlenie rejestracji w Juke - mój mod.


skaktus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Oto mój kolejny mod do Juke. Założenie - uzyskać równomierne oświetlenie rejestracji o neutralnej barwie światła (żadne chińskie 6000K itp).

 

Założenia: mod najprostszy z możliwych. Na pokładzie 8 ledów, SMD 5050, barwa 4100 K (światło białe, idące w stronę ciepłej bieli). Każdy led fabrycznie może być pędzony prądem 60 mA (20 mA na jeden chip w ledzie). Jednak przy 60 mA led silnie się nagrzewa po dłuższej pracy. W tym celu obniżyłem prąd na leda do 30 mA (10 mA na jeden chip). Wszystkie ledy przylutowałem do wykonanej przez siebie płytki, zero trawienia itd - płytka ponacinana szlifierką modelarską. Po przylutowaniu ledów całość pomalowałem lakierem do paznokci celem zabezpieczenia przed wilgocią.

 

Tak to wygląda (zero estetyki):

 

post-81949-0-61629900-1398018130_thumb.jpg

 

Tak świeciła standardowa żarówka:

 

post-81949-0-89883700-1398018139_thumb.jpg

 

A tak świecą nowe ledy:

 

post-81949-0-29345200-1398018142_thumb.jpg

 

Na foto barwa nieco za bardzo idąca w stronę zimnej bieli - moja wina i balansu bieli.

 

To tyle :)

Edytowane przez skaktus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4000K idzie już w barwę neutralną, ciepła biel to jakieś 3000K.

 

Zakup Philipsów - fajna sprawa, ALE - są niewspółmiernie drogie do faktycznych kosztów ich produkcji.

 

Do tego trzeba pamiętać że takie ledy w 95% wypadków nie trafiają w ogniskową lustra więc świeci to dość kiepsko. W planie mam właśnie robić jeszcze pozycyjne, przednie, również na ledach, ale tym razem wykorzystam kolimatory z żarówek diodowych Philipsa :)

Edytowane przez skaktus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest efekt na nowych DRL 4 Philips dają niesamowicie .

Tak świeci led T10 w5w Philips  6000K i 4000k u mnie w postoju trafia idealnie w odbłyśnik.

W wnętrzu mam  4 żarówki Philips C5W Festoon 4000k do oświetlenia wnętrza dają ładne światło .

Edytowane przez Edek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest zależne od lustra / reflektora itd. Ledy Philipsa i 99,99% ledów świeci do przodu a nie dookólnie jak żarówka, więc tak naprawdę nigdy nie trafiają w ogniskową lustra.

 

A co do dziennych Philipsa-jest to udany model, świeci mocno i tak jak powinny dzienne. Są też światła świecące jeszcze mocniej, do nich zaliczają się modele Philipsa na 5 ledach czy Osramy LEDriving, w których jedna lampa pobiera 12W (Philips na 4 ledach około 5W) :) Wychodzi średnio że z lampy Philipsa można uzyskać około 500 lumenów, z wersji 5 ledowej 600 lumenów, z Osrama około 1000. Do tego trzeba doliczyć rodzaj lustra, soczewek itd i efekty są różnie, nie mniej jednak, zawsze dużo lepsze niż kiepskie światła po 90 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nowy model DRL4  na wzmocnionych diodach luxeon-125% więcej mocy swietlnej ! jedna lampa ma  6W tyle jest wybite na szybce lampy i na pudełku w opisie technicznym jest 1000 lumenów.

Tą moc świetlna widać gołym okiem,  optyka aparatu nie daje rady robią się plamy jak robię zdjęcie

Kupiłem 4 dlatego że ma optykęi odbłyśnik szeroki co potęguje efekt świetlny.

Drl 5 nie wsadził bym mam za krótkie ramki w zderzaku . 

Znalazłem jaką barwę mają w5w Philips i u nich 4000k to ciepła biel  ;)

Edytowane przez Edek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe sterowniki dają nieco większy prąd na ledy (wczesne wersje dawały około 350 mA), obecne około 500. Różnica jest widoczna, jednak nie jest to 125% mocy, choćby dlatego że wzrost prądu nie powoduje wzrostu ilości światła o 125%. Gdyby tak było, jedna lampa dawała by ponad 1000 lumenów a tak cały zestaw daje 1000. Tutaj też trzeba wspomnieć o tym że wielu producentów opisuje moc swojego zestawu w taki sposób, że nie wiadomo czy jedna lampa ma X lumenów czy cały zestaw. Niestety zawsze to jest cały zestaw :)

 

Co do barwy postojówek - w zestawieniu z 6000K, 4000K wydaje się być ciepłe. Ogólnie można je zaliczyć do barw z rodziny ciepłych, ale według przyjętych podziałów, 4000K to światło bliższe neutralnemu niż ciepłemu. 6000K to światło zimne, 8000K to już typowe światło zimne z dużą ilością naleciałości niebieskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 dlatego że wzrost prądu nie powoduje wzrostu ilości światła .......

 

Właśnie wzrost prądu powoduje większą ilość mocy świetlnej dla tej konkretnej diody luxeon rebel .

Wklejałem ci już raz ten film oni podali większy prąd w nowym sterowniku Drl 4  bo świeca jaśniej mocniej te lampy.

Jaką moc świetlną mają na 350mA a na 700mA już oślepiają bo wzrosła moc świetlna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 dlatego że wzrost prądu nie powoduje wzrostu ilości światła .......

 

Właśnie wzrost prądu powoduje większą ilość mocy świetlnej dla tej konkretnej diody luxeon rebel .

 

Sam wykluczasz co napisałeś :)

 

Wzrost prądu dla diody powoduje wzrost ilości światła emitowanego przez luminofor. Zasada jest jednak taka - wzrost ilości światła nie jest logarytmiczny względem wzrostu prądu. Dlatego też dobrej jakości diody przy 350 mA osiągają około 100 - 120 lumenów, jednak przy 700 mA nie osiągają już 2 razy więcej światła. Slogan z opakowania typu +125% ilości światła powoduje, że w takim wypadku należało by diodę zasilić prądem w okolicach 900 mA.

 

Ma ilość światła z leda wpływa również temperatura w jakiej pracuje dany LED, im wyższa tym sprawność niższa i mniej światła. Dalej należy doliczyć straty światła na lustrze, kloszu itd można by ciągną.

 

To że ledy oślepiają to fakt, jednak tutaj nie liczy się oślepianie a widoczność.

 

W ledach siedzę od wielu lat i conieco o nich wiem :)

Edytowane przez skaktus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I któregoś pięknego dnia rozbiorę ten mój sterownik specjalnie dla ciebie i poniekąd dla zaspokojenia swojej ciekawości ile mA tam zasadzili  :shifty:

My tu gadu gadu a jak idzie ci montaż Drla u ciebie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownika niestety nie rozbierzesz całego, tzn można, ALE ;) Albo jest zalany żywicą (nierozbieralny) albo sylikonem - rozbieralny ale trzeba sporo grzebać.

 

Prąd zmierzysz wpinając się szeregowo w jedną z lamp miernikiem.

 

Co do DRL - właśnie wróciłem z zakładania. Wieczorem pokarzę co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...