Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jaki rozmiar opon do Primer?


Gość pawel_s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

to ze trafia w nadkole to chyba nie tyle wina profilu co szerokosci opony...
Nie koniecznie u mnie lato 195/60/15, zima 185/65/15.Zimówki tarły o nadkole przy max. skręcie w prawo, wystarczy pokombinować z lewym nadkolem, dokręcic na wkręcie nadkole w miejscu w którym obciera, delikatnie je odkształcajac i problem zniknie.Najlepsze jest to że fabryka podaje jeżeli chodzi o 15" od 185/65 do 195/60!Więc wysokość nie szerokość, ale pewnie "co kraj to obyczaj".Ja osobiście uważam,że lato 195/60/15 wystarczy na polskie drogi, szerzej i niżej można oczywiście, ale oprócz walorów wizualnych tylko na minus(nasze kochane polskie drogi i ich wpływ na zawieszenie).A reasumując co do wysokości opony to nie mam orientacji, ale szerokość można spokojnie zmienic na obu osiach np. przód 195/60, tył 205/60 ale może to się wiązać z przekłamywaniem prędkościomierza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szerokość można spokojnie zmienic

to wiem, bo wcześniej miałem przód 205 a tył 215, ale obie na tym samym profilu (40).

może to się wiązać z przekłamywaniem prędkościomierza.

tu można sobie sprawdzić jakie będą te przekłamania

http://opony.com.pl/opony/opony_zamienniki.asp

Gdzieś wyczytałem że ABS może, ale nie musi, zgłupieć jak zastosuje się znaczną różnicę w profilu opony np. 55 i 40. Dlatego nie wiem czy wywalać kasę na 205/50R16 i nie mieć problemów z obcieraniem, czy kupić 205/55R16 i kombinować z nadkolami. No i jeszcze ta sprawa z ABS mnie zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz przy różnych wielkościach kuł przód tył na pewno zaświeci się kontrolka od ABS

Dwa pyzatym policaje spokojnie mają prawo wlepić mandat

Trzy na przekłamanie licznika mają wpływ tylko przednie opony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Gość zone_wlkp

Dostałem dzisiaj prawie nowe 2 sztuki Dunlopów 195/50 R15 chce dokupić jeszcze dwie i założyć do Primerki jednak mam obawy co do profilu czy nie będzie za nisko i nie będzie to komicznie wyglądać :( co sądzicie ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj prawie nowe 2 sztuki Dunlopów 195/50 R15 chce dokupić jeszcze dwie i założyć do Primerki jednak mam obawy co do profilu czy nie będzie za nisko i nie będzie to komicznie wyglądać :(

Co do wygladu to sie nie wypowiem, ale licznik bedzie Ci przeklamywal o 4km/h gore no i szybciej Ci bedzie naliczal przejechane km (ok 40/1000) ale za to autko bedzie troszke zwawsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinny być tam 195/60 a nie na 50 mniejszy profil według mnie będzie cie oszukiwał więcej niż pisze kolega bo

195/60% X 2 = 234 + 15cali

195/50% X 2 = 195 + 15cali

koło będzie mniejsze o jakieś 4cm teraz trzeba by przeliczyć ile razy więcej musi się okręcić by przejechać ten sam dystans np 100km

 

a jeszcze o prócz oszukiwania km i prędkości to jeszcze oszukiwać będzie na spalaniu bęzyny na tych niższych będzie ci wychodzić mniejsze bo rzeczywista liczba przejechanych kilometrów będzie mniejsza na nich

 

i ostatnie napisałeś czy będzie wyglądać kosmicznie trochę tak spotkałem już w komisie prime na takich gumach i wyglądała jak by na kołach z malucha bo są mniejsze i wnęka zostaje większa potęgując takie wrażenie żeby zastosować profil 50 musiały by felgi być 16cali w tedy wygląd byłby lepszy ;)

 

i dużo mniejszy komfort jazdy zostawiam bez komentarza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oszukiwaniem prędkości nie pomogę co do wyglądu to osobiście uważam że to kwestia gustu a na temat gustów się nie rozmawia. Mogę jedynie polecić link tam są fotki na p10 co prawda no i w rozmiarze 205/50/15 czyli blisko. Jeśli chodzi o mniejszy profil - wiadomo - "bliżej" poznasz osiedlowe "dołki".

http://cultstyle.pl/forum/viewtopic.php?t=808

POzdr>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

w żandym wypadku nie motuj opon 195/50-15

ten rozmiar to odpowiednik 175/70-13 montowanych w golfach 3, astrach 1 itp malych autach.

 

Licznik przebiegu będzie przekłamywał

Prędkościomierz będzie znacznie przekłamywal

Zwiekszy sie faktyczne zużycie paliwa

Komfort jazdy znacznie ucierpi

Zmniejszy sie i tak mały prześwit

Auto będzie wyglądao co najmniej komicznie

Wnęki kół stana sie nieproporcjonalnie wielkie względem kół

 

Jedyny plus to drobne polepszenie przyspieszenia z racji skrócenia przełożenia

 

Pomysł do bani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość domekgl

Ja mam podobne pytanie czy do P11 hatchback założyć 185/65 R14" czy 195/55 R15". Tak mi powiedzieli w sklepie że taki mam wybór poradźcie co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamontowałem do P10 195/50/15 ...ale opony dostałem praktycznie gratis do felg wiec nie miałem wyjścia p10 jest twarda dużych różnic nie odczułem jest troszke gorzej autko fajnie wygląda puzniej puszcze fotke sam ocenisz mi tam sie podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne pytanie czy do P11 hatchback założyć 185/65 R14" czy 195/55 R15". Tak mi powiedzieli w sklepie że taki mam wybór poradźcie co wybrać?

185/65R15 lub 195/60R15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78
ja zamontowałem do P10 195/50/15 ...ale opony dostałem praktycznie gratis do felg wiec nie miałem wyjścia p10 jest twarda dużych różnic nie odczułem jest troszke gorzej autko fajnie wygląda puzniej puszcze fotke sam ocenisz mi tam sie podoba

 

a co ma wspólnego p10 z p11.144? :zdziw:

 

przeciez oryginalnie p10 ma mniejsze koła niż p11.144 i zmiana w p10 na 195/50-15 nie będzie aż takim przegięciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dorzucę swoje trzy grosze.

Ja jeszcze zwrócę uwagę na inny problem dotyczący ładowności danej opony. Opony 195/50 R15 maja indeks ładowności 82 (475 kg).U mnie w sedanie P10 producent przewiduje opony 185/65 R14 z indeksem ładowności 85 (515 kg).

Sam mam założone 195/50 R15 z indeksem 82 ale ja mam sedana i u mnie auto 90% przebiegu ma z max 2 osobami na pokładzie więc niższa ładowność opon bardzo nie przeszkadza.

Z doświadczenia wiem że jak kupuje się kombi to nie po to żeby wozić powietrze. Przeważnie ładuje się ile wlezie do środka, na dach a co nie wchodzi to na przyczepę i w drogę :diabel2: Tak że jeżeli masz kombi to warto się zastanowić ile będziesz woził żeby później podczas długiej trasy z ładunkiem nie mieć niemiłej niespodzianki z wystrzałem opony lub pękniętymi drutami.

 

Co do przekłamania licznika przy oponach 195/50 R15 wynosi ono ok. 3% ale tylko w przypadku gdy producent zaleca do danego modelu 185/65 R14. Wydaje mi się że w P11 zalecane opony to 185/65 R15 w takim przypadku przekłamanie licznika to już ok. 8%, a ładowność tych opon wynosi przeważnie 88 (560 kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domekgl, ja mam 195/55/R15 i jest bdb. Jest to tylko 0,5cm roznicy w wys kola wiec nic na tym nie ucierpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze moje trzy grosze do poruszonej ładowności przez maxsri

otuż taka różnica to żadna różnica

przykład mam opony w przyczepce 20letnie o ładowności odczytanej z opon 350kg X 2 opony - waga przyczepki 180kg a najwięcej wiozłem 1600kg kostki przy napompowanych 3bar. i nie zauważyłem nic szczególnego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze moje trzy grosze do poruszonej ładowności przez maxsri

otuż taka różnica to żadna różnica

przykład mam opony w przyczepce 20letnie o ładowności odczytanej z opon 350kg X 2 opony - waga przyczepki 180kg a najwięcej wiozłem 1600kg kostki przy napompowanych 3bar. i nie zauważyłem nic szczególnego :D

Wiesz wszystko jest do czasu, pojedziesz kiedys 10km/h szybciej na takich oponkach niz zwykle i bum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jurgenik
domekgl, ja mam 195/55/R15 i jest bdb. Jest to tylko 0,5cm roznicy w wys kola wiec nic na tym nie ucierpi.

 

0,5 cm różnicy względem jakiego rozmiaru?

Bo względem zalecanego 195/60/R15 to jest prawie 2 cm różnicy w wysokości koła i ponad 6 cm na obwodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domekgl, ja mam 195/55/R15 i jest bdb. Jest to tylko 0,5cm roznicy w wys kola wiec nic na tym nie ucierpi.

 

0,5 cm różnicy względem jakiego rozmiaru?

Bo względem zalecanego 195/60/R15 to jest prawie 2 cm różnicy w wysokości koła i ponad 6 cm na obwodzie.

 

dokładnie tak :!:

hehe 0.5 jak to zmierzyłeś na oko ;) weś kalkulator i policz proste

 

[ Dodano: Pon 26 Maj, 2008 09:09 ]

to jeszcze moje trzy grosze do poruszonej ładowności przez maxsri

otuż taka różnica to żadna różnica

przykład mam opony w przyczepce 20letnie o ładowności odczytanej z opon 350kg X 2 opony - waga przyczepki 180kg a najwięcej wiozłem 1600kg kostki przy napompowanych 3bar. i nie zauważyłem nic szczególnego :D

Wiesz wszystko jest do czasu, pojedziesz kiedys 10km/h szybciej na takich oponkach niz zwykle i bum...

 

masz namyśli że 20letnie :D zgadza się ale to są od syrenki i takich w tym rozmiarze już się nie kupi musze zmienić razem z felgami ale rozstaw szpilek znowu do innych felg nie pasi więc póki się nie rozlecą albo coś innego wpadnie mi w ręce będę na nich woził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 cm różnicy względem jakiego rozmiaru?

Bo względem zalecanego 195/60/R15 to jest prawie 2 cm różnicy w wysokości koła i ponad 6 cm na obwodzie.

chodzi o rozmiar ktory kolega napisal czyli 185/65 R14.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

mogą? no ja Cię proszę Bombel :D

 

prędkościomierz jest tak ustawiony że zawyża na seryjnych oponach (195/60-15 to juz minimalna zalecana wysokość bo idealna jest 185/65-15).

 

Na 195/50-15 prędkościomierz będzie bardzo zawyżal, zreszta licznik przebiegu też. Pamiętajmy że licznik przebiegu jest dla seryjnego rozmiaru opon obarczony nieco mniejszym błędem niż prędkościomierz.

 

195/50-15 w p11.144 to pomysł do :587:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...