Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Kącik oponiarski. Letnie, zimowe. Tu i tylko tu:


Gość maciejwra
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość tarjei86
Ja w sunny na lato posiadam 15" :). W tamtym sezonie miałem 6J14 a teraz mam 7J15 i nie zauwazyłem spadku dynamiki. W porównaniu do zimówek 175/70r13 minimalna strata pewnie jest ale nieodczuwalna jesli auto uzytkujesz nie do wyscigów :D. Opony mam 2 uniroyal rainsport1 we wspomnianym rozmiarze 195/50 i 2 toyo PX-1R. Pierwsze naprawde rewelka na mokrym :one:. Te drugie takze niczego sobie ale są głośniejsze od uni...Jesli masz jakieś wątpliwości co do 15" w sunnym- pisz w miarę mozliwości pomogę bo troche tego przymierzyłem zanim kupiłem te które mam obecnie :)

 

Właśnie wczoraj wieczorkiem kupiłem 15:) są rewelacyjne...tylko właśnie motam się z tymi oponkami teraz - musiałeś coś przerabiać w nadkolach itp jak pisał Bombel, żeby wrzucić te 195x50 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sunny na lato posiadam 15" :). W tamtym sezonie miałem 6J14 a teraz mam 7J15 i nie zauwazyłem spadku dynamiki. W porównaniu do zimówek 175/70r13 minimalna strata pewnie jest ale nieodczuwalna jesli auto uzytkujesz nie do wyscigów :D. Opony mam 2 uniroyal rainsport1 we wspomnianym rozmiarze 195/50 i 2 toyo PX-1R. Pierwsze naprawde rewelka na mokrym :one:. Te drugie takze niczego sobie ale są głośniejsze od uni...Jesli masz jakieś wątpliwości co do 15" w sunnym- pisz w miarę mozliwości pomogę bo troche tego przymierzyłem zanim kupiłem te które mam obecnie :)

 

Właśnie wczoraj wieczorkiem kupiłem 15:) są rewelacyjne...tylko właśnie motam się z tymi oponkami teraz - musiałeś coś przerabiać w nadkolach itp jak pisał Bombel, żeby wrzucić te 195x50 ?

Nic nie przerabiałem. Z tego co wyczytałem to masz n14 5D więc dp tylnego zderzaka jest to to samo co mój sedan. Też obawiałem się że może coś ocierac przy obciązeniu ale wszystko ładnie się mija z rantem nadkola :). Z tego co pamietam kolega Bombel ma (miał?) Sunny n13 i felgi 7,5" (nie wiem z jakim osadzeniem ;) ) A ty jakie ET masz w nowo zakupionych felgach? Jakieś foto, model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tarjei86
Nic nie przerabiałem. Z tego co wyczytałem to masz n14 5D więc dp tylnego zderzaka jest to to samo co mój sedan. Też obawiałem się że może coś ocierac przy obciązeniu ale wszystko ładnie się mija z rantem nadkola :) . Z tego co pamietam kolega Bombel ma (miał?) Sunny n13 i felgi 7,5" (nie wiem z jakim osadzeniem ;) ) A ty jakie ET masz w nowo zakupionych felgach? Jakieś foto, model?

 

Felgi zakupiłem używane, firmy AZEV, model jak na zdjęciu poniżej:

glebalt9.jpg

 

ET z tego co mi powiedział sprzedawca to ok 40. Jak założyłem na próbę felgę na auto - niemal idealnie zrównuje się z rantem nadkola :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, krótkie pytanie: Na którą oś opony zimowe, w przypadku 2 opon i przedniego napędu?

Mnie uczono, ze zimówki w pierwszej kolejności zimówki na oś napędzaną, ale właśnie ktoś twierdzi, że na "jeździe polskiej" mówili inaczej, że zawsze na tył, bez względu na napęd.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście w "jeździe polskiej" tak twierdzili, bo zawsze pierwszy ucieka tył, jednak ja tradycyjnie lepsze zakładam ma przód bo to przednia oś pierwsza hamuje i z ruszaniem jest mniejszy problem, poza tym jak już ci pociągnie przód to ciężko to wyprowadzi ( znacznie gorzej jak tył).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę z innej beczki.

Niedawno jak prerzucałem koła ustawiłęm je sobi tak przed zakładaniem jak zostały zdjęte rok temu. Opony były kierunkowe i ku mojemu zdziwieniu okazało się że tylne opony były założone wg mnie tyłem na "przód".

W drugim samochodzie sprawdzałem i jeżeli napis "rotation" znajduje się u góry opony to strzałka wskazuje przód we wszystkich czterech kołach a w tamtym w kołach przedniej osi strzałka wskazywała przód a tylnej osi - tył. U znajomego w MB Vito zauważyłem że też ma tak samo tj. z przodu normalnie a z tyłu jakby odwrotnie. Może ktoś mnie oświeci o co tu chodzi ?? No i jak ma być poprawnie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie znalazłem kompromis na zimę pomiędzy dwoma modelami opon (chciałem oczywiście wszystkie 4 równe, ale nie były dostępne od ręki 4 szt., więc się pokusiłem o jedną firmę, lecz 2 modele): przód - Nokian WR (np. http://www.opony.com/opony/55372_nokian_wr.html ), tył - Nokian W (np. http://www.opony.com/opony/55115_nokian_w.html ). Ogólnie warto pobiegać po opiniach użytkowników różnych marek i modeli w danym przedziale cenowym - opinie często operują konkurującymi gumami i z nich właśnie wyszedł mi Nokian po kilku wieczorach czytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak ma być poprawnie ??

Strzałka wskazuje kierunek toczenia się kół. Jest ona zrobiona przez producenta i można przypuszczać że producent wiedział co robi :D Też mam kierunkowe opony i dla mnie jest oczywiste że kierunek toczenia się jest tylko jeden czyli do przodu :)

To że jest jak jest może być winą zakładu gdzie zmieniało się koła. Jeśli było to robione w sezonie zmiany kół to o pomyłkę nie trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak z tymi zimówkami na jedną oś, na tył, czy na oś napędzaną (jak tylna napędzana to wiadomo :))

 

Też kupiłem w tym roku Nokian W 4 szt. Póki co nie było wiele okazji do testowania, ale z tego co było, to robią niezłe wrażenie (na śniegu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loopezik napisał/a:

No ale jak z tymi zimówkami na jedną oś, na tył, czy na oś napędzaną

(na śniegu).

 

 

Ja słyszałem, że bez względu na napęd-na tył

 

dokładnie, tył lepiej trzyma przy hamowaniu i nie "wyprzedza" przodu na zakrętach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę mnie Panowie załamaliście. Człowiek uczył się swojego czasu w technikum, i uczyli go, że na oś napędzaną, a tu się okazuje, że niekoniecznie. Wywróciliście mój świat do góry nogami.

Ale już poważnie, u mnie nie ma problemu, bo mam 4, ale dyskutowałem z kolegą i się chciałem dowiedzieć.

 

Nurtuje mnie, czy jednak nie powinny być na osi napędzanej, bo one, przy przekazywaniu napędu, mają tendencję do zrywania przyczepności. Zgoda, że jak już mamy poślizg, to lepiej mieć lepsze na tyle, ale w pierwszej kolejności chyba należy unikać poślizgu w ogóle. Pozdrawiam i życzę trzymania na zakrętach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, tył lepiej trzyma przy hamowaniu i nie "wyprzedza" przodu na zakrętach

O to dokładnie chodzi, względy bezpieczeństwa dla przeciętnego kierowcy.

Mając świadomość, że opony z przodu są do kitu kierowca podświadomie jedzie ostrożniej bo czuje, że przód nie trzyma.

Teraz mając dużo lepsze opony z przodu. jesteśmy przekonani, że jest super przyczepność no i przy większej prędkość tył może "odjechać" i dla niedoświadczonego kierowcy pojawia się "problem".

 

Tyle mówi teoria, ale ja zawsze lepsze opony daję na przód (auta przednionapędowe), jak się ma pojęcie o wychodzeniu z nadsterowności, to nie ma problemu a dla mniej wprawnych wystarczy ostrożniej jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej kupić 4 sztuki takich samych opon...i problem z głowy...a opony nowe da się naprawdę tanio kupić. Nie mówię o jakichś super produktach -ale co nowe to nowe. Nowa guma zawsze będzie miała lepsze właściwości niż jakaś używana czy leżakująca. Takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość satanic_mantra

mam problem z zimówkami.Kupiłem alme z oponami continentala 14'' 175/65. miały byc spokojnie na ten sezon. ale ostatnio byłem w dosyć górzystym terenie i na śliskiej oblodzonej nawierzchni kupa.Jedzie w miejscu. Pod dom rodzinny rozpędzony na dwójce wjechałem ledwie ledwie a wzniesienie malutkie, ojciec faworitką lekko wjeżdża. f*ck!!! wymieniać tylko te z przodu?? czy cały zestaw?? zastanawiam się nad nokianem i toyo

 

http://moto.allegro.pl/item514536145_opony...imowe_toyo.html

 

 

http://moto.allegro.pl/item515502861_nokia...montaz_0zl.html

 

czy może jakieś inne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymieniać tylko te z przodu?? czy cały zestaw?? zastanawiam się nad nokianem i toyo

 

http://moto.allegro.pl/item514536145_opony...imowe_toyo.html

 

 

http://moto.allegro.pl/item515502861_nokia...montaz_0zl.html

 

czy może jakieś inne??

 

jeśli chcesz bezpiecznie pokonać zakręt to tylko komplet 4szt.

obie opony są dobre ale jeszcze z tańszych polece http://opony.interia.pl/producent1.asp?lin...odel=WINTERHAWK klej mają niesamowity :!: polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość satanic_mantra

chyba jednak wezmę większy profil, nie 65 tylko 70. i faktycznie cały komplet lepiej.

koleś w sklepie mówił, że z silnikiem 2.0 lepiej kupić większe może nawet 185. poradzcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w rozmiarze 175/70?? są winterhawki2 ale kolo chce za nie więcej niż za toyo

 

 

Wojtek, bierz to, co Ci pisałem w @ :)

 

Continental WinterContact TS830 - nowy model, są naprawdę świetne, GoodYear UltraGrip 7+ lub Vredestein SnowTrac3, chyba że chcesz Japany to Toyo i nie ma to tamto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

one są kur...wsko drogie meeeen. muszę je kupić nieco awaryjnie, wiec może zostanę przy Toyo:) chyba...

 

Nie mówiłeś jaki przedział kasowy ;)

Bierz Toyo jak w dobrej cenie i nie ma tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam Primerę P11 2.0 (97r)

Moje wątpliwości dotyczą różnicy między felgami 14" a 15"

Konkretnie jaka różnica poza wizualną będzie po założeniu

195/60R15 a 185/70R14?

 

dodam że chce na to założyć GOODYEAR VECTOR5+ albo GOODYEAR EAGLE VECTOR EV-2+

 

Lubię jeździć dość szybko ale obecnie (na 185/65R14) bardziej narzekam na wyboje i dziury niż na trzymanie w zakrętach.

 

I od razu drugie pytanie czy takie alu to nie jakieś bagno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...