Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Kącik oponiarski. Letnie, zimowe. Tu i tylko tu:


Gość maciejwra
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czyli na zime zakladamy 165 a na lato 205mm

Witaj

W Tino 165 to lekka przesada, ale 185/65R16 w zupełności wystarczy. A na lato przy felgach 16" najrozsądniejszym odpowiednikiem, który daje tylko 0,1% różnicy w obwodzie jest 195/55 (najmniejsze przekłamania prędkości). Lub też korzystając z serwisu:

 

www.opony.com

 

Nissan ALMERA TINO

 

Wybrany pojazd posiada więcej niż jeden rozmiar ogumienia fabrycznego.

 

typ pojazdu V10

okres produkcji 09.00-

moc pojazdu 78 kW

ogumienie seryjne 185/65R15

wymiary felgi 6JX15

parametry montażowe 5X114,3X66

 

typ pojazdu V10

okres produkcji 09.00-

moc pojazdu 84-100 kW

ogumienie seryjne 195/65R15

wymiary felgi 6JX15

parametry montażowe 5X114,3X66

 

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Muszę kupić zimówki do Micry K11 pol ifcie z 2001 roku i zastanawiam się nad rozmiarem.

Fabrycznie jest 165/60 R14 i nie wiem czy szukać takich samych zimówek czy np. 155/65 R14 ? Wiem że fabrycznie też 155 montowali do Micry ale do silników 1,0 a ja mam 1,4.

Za tymi cieńszymi przemawia też cena i większy wybór opon bo jednak 165/60 R14 jest rozmiarem dość rzadko spotykanym. Myślałem o oponach Uniroyal. Może ktoś coś na ich temat powiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rozmiar fabryczny jest tak dobrany, że zarówno zimowe jak i letnie opony w tym rozmiarze sprawują się dobrze. Oczywiście wsadzenie szerszej opony na lato, ma swoje zalety, ale też wady. To samo tyczy się założenia węższej opony na zimę - nie cały czas mamy śnieg w zimie, a ostatniej nawet prawie wcale :)

Także chyba nie ma co przesadzać ani w jedną ani w druga stronę.

 

Fabrycznie jest 165/60 R14 i nie wiem czy szukać takich samych zimówek czy np. 155/65 R14 ? Wiem że fabrycznie też 155 montowali do Micry ale do silników 1,0 a ja mam 1,4.

 

Ja bym wsadził takie jak fabrycznie.

Tak zresztą mam u siebie, na zimę fabrycznie 175/65 R14, a na lato 195/55 R15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety autko kupilem z praktycznie nowymi oponami zimowymi o szerokosci 195mm wiec nie bede kupowal innych opon, ale chetnie wymienilbym na 185mm z dwohc powodow:

1. Sa bezpieczniejsze

2. Sa ekonomiczniejsze (w spalaniu)

 

Na lato tez nie zmienie opon które mam jescze dobre 195mm z dwoch powodow:

1. Te ktore mam sa ekonomiczne (w stosunku do 205mm)

2. te które mam są jeszce w dobrym stanie (na ok.2 sezony)

 

Jednak osoby ktore zastanawiaja sie nad zakupem namawiam na zime na zakup możłiwie waskich przewidzianych do danego modelu auta opon (zwracajcie tylko uwage na nośnosć 82, 88 czy 91).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sportowcy na wyscigi zimowe zakladaja opony jak najwezsze, nawet ok.145mm i jest to podyktowane tym ze im wezsza opona tym wiekszy nacisk najednostke powierzchni, jednak tym mniejsza powierzchnia (niebardzo rozumiem te dwie analogie bo sa sprzeczne ze soba) ale na pewneo na zime nie warto zakladac szerszych opon niz na lato.

 

Predzej na rajdy niz wyscigi zimowe ;)

Z tym ze te rajdy odbywaja sie w 90, czy 100% po sniegu wiec zalozenie maksymalnie waskich opon ma sens, dodatkowo opony rajdowe zimowe sa wyposazone w kolce. Czy to znaczy ze tez mamy zalozyc kolce? W Szwecji moze to przejdzie, ale nie u nas ;). Szczegolnie ze snieg nie lezy cigle na drodze i lepiej miec szersze opony (oczywiscie nie szersze jak w lecie) jadac po suchym asfalcie ktorego w zimie nie brakuje niz jakies wąskie. Jak ktos jezdzi na oponach bardzo szerokich to oczywiscie ze na zime warto zalozyc wezsze, niektorych rozmiarow nawet nie robia w zimowym wariancie :)

 

W Almerze mamy letnie 195/55/16 a zimowe 185/65/15 na stalówkach, ale wynika to z tego ze wole miec dwa komplety felg, no i oba rozmiary sa jak najbardziej fabryczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Almerze mamy letnie 195/55/16 a zimowe 185/65/15 na stalówkach, ale wynika to z tego ze wole miec dwa komplety felg, no i oba rozmiary sa jak najbardziej fabryczne :)

Witaj

W mojej Almie dokładnie tak samo. Lato alu, zima stalowe. :D

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W mojej Almie dokładnie tak samo. Lato alu, zima stalowe. :D

Pozdrawiam :one:

 

Witam, zastanawiam się nad kupnem felg aluminiowych, właśnie w rozmiarze 16. Tylko mam pytanie czy opony 205/55 nie będą obcierały czy lepiej kupić 195/55.

Z góry dzięki za odpowiedz <beer>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad kupnem felg aluminiowych, właśnie w rozmiarze 16. Tylko mam pytanie czy opony 205/55 nie będą obcierały czy lepiej kupić 195/55.

Witaj

Jak kupowałem Almę w salonie to fabrycznie ta wersja wyposażenia miała 195/55/16 obute na oryginalnych alufelgach nissana. Dokupiłem tylko stalowe, na zimę w rozmiarze 185/65/15 tzn. standard. Zobacz jak różnice wpływają na parametry predkości jazdy np. tutaj:

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

lub tutaj:

http://www.opony.autogaleria.pl/opony_zamienniki.asp

Pamiętaj jednak, o szerokości felgi, a także, że im szersza opona tym większe opory toczenia i większe zużycie paliwa.

Uważam, że podane powyżej rozmiary są optymalne do Almery. Ale to tylko moje subiektywne zdanie....

Każdy do swojego auta wybiera to co chce, ale też ponosi odpowiedzialność i koszty dokonanego wyboru i podjętej decyzji.

Pozdrawiam życząc bezawaryjnej jazdy. :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak kupowałem Almę w salonie to fabrycznie ta wersja wyposażenia miała 195/55/16 obute na oryginalnych alufelgach nissana. Dokupiłem tylko stalowe, na zimę w rozmiarze 185/65/15 tzn. standard. Zobacz jak różnice wpływają na parametry predkości jazdy np. tutaj:

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

lub tutaj:

http://www.opony.autogaleria.pl/opony_zamienniki.asp

Pamiętaj jednak, o szerokości felgi, a także, że im szersza opona tym większe opory toczenia i większe zużycie paliwa.

Uważam, że podane powyżej rozmiary są optymalne do Almery. Ale to tylko moje subiektywne zdanie....

Każdy do swojego auta wybiera to co chce, ale też ponosi odpowiedzialność i koszty dokonanego wyboru i podjętej decyzji.

Pozdrawiam życząc bezawaryjnej jazdy. :one:

 

Dzięki za informacje :one:

Ja mam Almerke z 2000 roku i chce właśnie an lato sprawić sobie 16, te które oglądałem podobno są z Amlery z 2005 r, a ich parametry to 16X5JJ/45 wiec chyba powinny pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety autko kupilem z praktycznie nowymi oponami zimowymi o szerokosci 195mm wiec nie bede kupowal innych opon, ale chetnie wymienilbym na 185mm z dwohc powodow:

1. Sa bezpieczniejsze

2. Sa ekonomiczniejsze (w spalaniu)

 

Na lato tez nie zmienie opon które mam jescze dobre 195mm z dwoch powodow:

1. Te ktore mam sa ekonomiczne (w stosunku do 205mm)

2. te które mam są jeszce w dobrym stanie (na ok.2 sezony)

 

Jednak osoby ktore zastanawiaja sie nad zakupem namawiam na zime na zakup możłiwie waskich przewidzianych do danego modelu auta opon (zwracajcie tylko uwage na nośnosć 82, 88 czy 91).

 

Dlaczego 185 są bezpieczniejsze niż 195?? Przecież szerokośc opony ma tylko i wyłącznie znaczenie na kopnym śniegu, a takiego w miastach, gdzie jeździ przeważająca większosc użytkowników, raczej zbyt często nie uświadczy ( pomijam nagły i coroczny atak zimy jak zawsze zaskakujący drogowców )

Ja zimowe mam 195/60/15, a letnie 205/50lub55/16 ( wcześniej 195/55/16 ) i róznicy w spalaniu prawie nie zauważyłem. Dlaczego piszę prawie, bo jest ledwo zauważalna w moim przypadku.

W pierwszej kolejności należy stosowac się do zaleceń producenta, a obiegowe opinie o wyższości wąskich opon, traktowac tylko i wyłącznie jak właśnie obiegowe opinie, rozpowszechniane BO TAK I JUŻ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie wiem czy ktoś już taki temat poruszał ale wydaje mi się że w "kąciku oponiarskim" zrobił się niezły bałagan. Dowiedzieć się czegoś konkretnego z tego tematu graniczy z cudem. Nie lepiej byłoby założyć kącik w dziale każdego modelu? A tak ktoś się chce dowiedzieć np. o rozmiar opon do Almery a post zostaje przyrzucony postami odnośnie innego modelu albo na temat czy lepsze opony szersze czy węższe. Nie wiem jak reszcie ale mi się wydaje że za przejrzyste to nie jest...

Taka moja opinia.

A czy ktoś coś z tym zrbi to już nie ode mnie zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tak jak szersza opona na suchym ma lepsza przyczepnosc, tak ta sama opona na mokrym ma wieksza powierzchnie poslizgu

 

Wow, dawno równie "dobrego" tekstu nie widziałem.

 

ADAC swego czasu przeprowadził testy opon o różnej szerokości w tym samym aucie:

http://www.autocentrum.pl/go/338__Szerokie...1871689771.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W mojej Almie dokładnie tak samo. Lato alu' date=' zima stalowe. :D

Pozdrawiam :one:[/quote']

 

Witam, zastanawiam się nad kupnem felg aluminiowych, właśnie w rozmiarze 16. Tylko mam pytanie czy opony 205/55 nie będą obcierały czy lepiej kupić 195/55.

Z góry dzięki za odpowiedz <beer>

 

Znajomy kupil 15" alufelgi i musial cos spilowac zeby nie ocierały.

przy 16" nie wiem

 

[ Dodano: Sro 08 Paź, 2008 14:06 ]

bez przesady -stoowac sie do norm przyjetych przez fabryke i juz po sprawie, aczkowliek bardziej polecalbym na zime 185mm a na lato 205 (jezeli nkt nie liczy sie z kosztami -bo wiecej szeroka opona spali).

 

Teoretycznie musielibysmy zmieniac opony codziennie dostosowujac do rodzaju nawierzchni i jej temperatury.

Zgadzam sie w jednym -nie popadajmy w skrajnosci aczkolwiek ja pozwoliłem soebie wyrazić moja subiektywna opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jako ze zbliza sie sezon zimowych "butow", chcialem spytac o opinie n/t opon dla P11 na fabrycznych felgach o rozmiarach 185/65 R15

 

Interesuja mnie gumy miedzy 160-180 (max 200zl). Patrzylem na oferty opony.com, leczy ciezko zdecydowac sie na dany model, gdyz bedzie to moj pierwszy sezon zimowy moim nissanem.

 

- Fulda KRISTALL MONTERO 2 185/65R15 88 T

- Kleber KRISALP HP 2 185/65R15 88 T

- Firestone WINTERHAWK 2 185/65R15 88 T

- Kleber KRISALP HP 185/65R15 88 T

(ewentualnie) Dunlop SP WINTER SPORT 3D 185/65R15 88 T (ale zdeka droga jak na moje mozliwosci)

 

z gory dziekuje za opinie ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Almerke z 2000 roku i chce właśnie an lato sprawić sobie 16, te które oglądałem podobno są z Amlery z 2005 r, a ich parametry to 16X5JJ/45 wiec chyba powinny pasować.

Witaj

Felgi fabryczne do Amery N16 mają dane:

6J x 15 x ET45 4 śruby rozstaw 114,3 śrd otworu na piastę 66,1 mm i z taką felgą sparowane są opony: 175/70R15, 185/65R15, 195/60R15

a powyższe dane pochodzą stąd:

http://www.felgi-opony.com/konfigurator_fe...mp;model=Almera

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie bardziej ogólne - czy nie zaszkodzi nowym oponom które założyłem na przód ( Nowe Bridgestone Potenza RE050A 225/45/R18) - jeżeli będą jeździły z tylnymi już używnymi jeden sezon ( też Bridgestone Potenza RE040 245/45/R18 ( tylne kupione jako nowe oczywiście ale wcześniej ). Napęd na tył.

 

W skrócie czy to że nowe mają o pare milimetrów wyższy bieżnik w porówaniu z tylnymi nie spowoduje żadnych komplikacji ?? ( np. wcześniejsze zużycie tych nowych ) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Moim skromym zdaniem nic im nie zaszkodzi, o ile geometria przodu bedzie w porzadku. Od zalozenia beda zuzywaly sie rownomiernie, ale w efekcie te tylne zedra sie szybciej bo maja o pare mm nizszy bieznik.

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie bardziej ogólne - czy nie zaszkodzi nowym oponom które założyłem na przód ( Nowe Bridgestone Potenza RE050A 225/45/R18) - jeżeli będą jeździły z tylnymi już używnymi jeden sezon ( też Bridgestone Potenza RE040 245/45/R18 ( tylne kupione jako nowe oczywiście ale wcześniej ). Napęd na tył.

 

W skrócie czy to że nowe mają o pare milimetrów wyższy bieżnik w porówaniu z tylnymi nie spowoduje żadnych komplikacji ?? ( np. wcześniejsze zużycie tych nowych ) ??

 

Praktyczne nic nie szkodzi, ale ktos moze czasem przytoczyc torie ze tak byc nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę będzie cały komplet już nowych RE050A a na tych pojeżdżę góra miesiąc :) bo zima idzie i brzydkie dni: a na takie lepszy X-trail niż 350 ;-) no i początek wiosny będzie cały komplecik nowych :-)

 

I dziękuje Wam za szybką odpowiedź i rady :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może ktoś rzucić tabelką z instrukcji z rozmiarami opon dla ostatniego wypustu Micry z roku 2001?

Chodzi mi o to co zalecają założyć na jakie rozmiary felgi. Proszę o szybką odpowiedź bo muszę kupić oponki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu doszły do mnie ze sklepu opony.pl BFGoodriche Touring G 4 sztuki. Jak się będą spisywać to zobaczymy na wiosnę bo to letnie laczki(jeżdżę bardzo delikatnie więc pewnie nie sprawdzę jak się zachowują podczas różnych warunków atmosferycznych pod różnym obciążeniem). Ale niepokoi mnie coś innego- 1 z tych 4 jest wyprodukowana na początku roku a 3 pozostałe w październiku.... czy dopuszczalny jest taki rozrzut dat produkcji?? Czy mam reklamować to tej firmie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...