Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Kącik oponiarski. Letnie, zimowe. Tu i tylko tu:


Gość maciejwra
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość badger79

Witajcie!

Tak jak w temacie. Posiadam felgi alu 16", zbliża się sezon letni i pewnie inni posiadacze tego rozmiaru obręczy szykują się do kupienia nowych opon. Zalecane przez producenta 195/55/16 nie są jednak zbyt popularne na rynku i kosztują dobre kilkadziesiąt pln więcej niż np 205/55/16. Czy opłaca sie zatem, po za oczywiście kosztami, zmienić oponki na nieco szersze (205/55/16 lub 205/50/16). Jak ma się do tego komfort i prowadzenie?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

195 moim zdaniem są optymalne. W porównaniu do 205 dają niższe spalanie, zdecydowanie mniej hałasują, samochód lepiej prowadzi się w koleinach szczególnie wypełnionych wodą. 205 jest lepsza na suchych zakrętach, ale różnica jest minimalna. Polecam 195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z powodu wyższej ceny kupiłem 205/55/R16 i teraz trochę żałuję.

Co do spalania, różnica będzie niewielka, zaś prowadzenie jak napisano wyżej, w koleinach, ja dodam przy manewrach na parkingu, będzie gorsze i to daje się opdczuć. Hałas to bardzo dubiektywne odczucie i zależne jest też od jakości i marki opony.

Zimowe mam o szerokości 195 i jeździ się o niebo lepiej, pomijam fakt, że profil jest 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam almekę 2.2 na stalowych felgach- alusy będą dopiero w sierpniu bądź wrześniu. Do tego czasu nie będę jeździł na zimówkach :) dlatego chciałbym się dowiedzieć czy wrzucenie na stal 205 to nie przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jezdzi ktos na 215/40-17? Da rade zalozyc do almy 2002? Nie bedzie nic obcierac??

 

Oryginalne 185/65R15 ma wysokość 621.5mm, 205/55R16 ma wysokość 631.9mm , a 215/40R17 ma wysokość 603.8mm - nie powinno nic obcierać ze względu na wysokość koła, jeśli chodzi o szerokość opony to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używane opony to śliski temat - i to dosłownie. Guma sie starzeje. Dam przykład moich conti premium. Kupione jako nowe - 2 lata na przedniej osi potem 2 na tylnej. Bieżnika jeszcze sporo - a zachowanie na mokrym odczuwalnie słabe. Znaczy sie w 4 roku użytkowania spoko ale w 5 jak założyłem na wiosnę na przód - naprawde słabo - uślizg przy starcie i hamowaniu. Kiedyś jechałem bokiem cifem w deszczu na zakręcie pod górkę - przy 40kmh - opony 6 letnie dunlopy na tyle(pierwsze i ostatnie używane opony jakie kupiłem mogły mnie kosztować dzwona)

Inny przykład - zimowe nokiany - 4 sezony sobie radziły a w piąty jak przyhamowałem w zakręcie całe auto przesuwało się bokiem jak 4x4 w rajdzie.

Uważam że opony dają radę przez 4 sezony bycia używanymi - bez względu na ilość bieżnika jak pozostała. Guma twardnieje i nic nie pomoże na to.

Jeżeli chcesz już oszczędzać to kup jakieś dobre bieżnikowane, albo opony budżetowe. Zakupo używek to pozorna oszczędność. G.....o też jest tanie - a jakoś nikt go nie chce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dbałeś o opony podczas sezonowania ?

 

Konserwacja jest ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sleepyhead

Oryginalne 185/65R15 ma wysokość 621.5mm, 205/55R16 ma wysokość 631.9mm , a 215/40R17 ma wysokość 603.8mm - nie powinno nic obcierać ze względu na wysokość koła, jeśli chodzi o szerokość opony to nie wiem.

Jesienią zmieniałem letnie na zimówki i postawiłem koło siebie zimowe 195/65/15 i letnie 205/55/16 i o dziwo letnie były o jakieś 2-3 mm mniejsze na średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesienią zmieniałem letnie na zimówki i postawiłem koło siebie zimowe 195/65/15 i letnie 205/55/16 i o dziwo letnie były o jakieś 2-3 mm mniejsze na średnicy.

 

Nie wiem co w tym dziwnego, dokladnie powinny byc nizsze o 2,6 mm. Oba rozmiary sa wieksze niz fabryczne o ponad 10 mm.

 

Ja mam letnie 195/55/16 i zimowe 185/65/15 czyli fabryczny rozmiar i takie polecam.

Ewentualnie wolalbym zalozyc 205/50/16 niz 205/55/16 mimo ze ta pierwsza jest mniej popularna, ale jest minimalnie blizsza oryginalowi i auto powinno sie lepiej trzymac drogi (szersza opona i nizsza scianka boczna). Rozmiar 205/55/16 tez jest szerszy, ale opona jest wyzsza, przez co na zakretach zachowanie bedzie tylko minimalnie lepsze niz fabrycznej szesnastki (za to komfort na dziurach powinien byc większy).

Jezeli 17 cali to moim zdaniem najbardziej bedzie odpowiedni rozmiar 205/45/17, na pewno sie zmiesci i nic nie bedzie obcieralo, a roznica z miedzy oryginalem to tylko 4,6 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nissan_Man

Witam, jestem na etapie kupna kompletu opon letnich i od jakiegoś czasu rozglądam się na allegro (mają najtaniej).

Zastanawiałem się jaki rozmiar 15" i doszedłem do wniosku, że najlepsze będą w rozmiarze, który poleca producent. Znalazłem ciekawą ofertę nówek w dobrej cenie tyle, że z 2006 roku. Co sądzicie, czy warto je kupić, czy lepiej jakieś Dębice lub Barum ewentualnie Sava z 2009 roku.

Podaje link do aukcji http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=935606985 .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy sie przytulać ich nie przytulałem ani nie zabierałem do zoo. Były umyte wysuszone i położone w suchym miejscu. Coś jeszcze powinienem z nimi robić? I pytanie czy jakikolwiek typowy użytkownik cokolwiek jeszcze z nimi robi? Bo raczej nikt sie nie bawi - szczegolnie na zachodzi z kad wiekszość uzywek pochodzi - w smarowanie ich jakimiś specyfikami. Wiekszosc ludzi nic z nimi nie robi - a liczenie że te uzywki co my je kupujemy to są od pedantycznego dziadka co tylko o nie dbał to taki mit jak wersja GT od gościa z 38 roku tylko do kościoła jeżdżona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli opona ma 3 lata to jak można nazywać ją nową ? Szukaj opon z końca 2009 czyli z oznaczeniem xx09 (gdzie xx to nr tygodnia). Trochę dopłacisz ale wiesz że kupiłeś nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W związku z tym że powoli wiosna się zbliża, wydaje mi się że to bardzo dobry czas na kupno opon, dlatego moje pytanie jakie??

 

Poczytałem trochę testów i myślę

Continental 185/­65R15 ContiEcoContact 3 - 220szt

lub droższe

Continental 185/­65R15 ContiPremiumContact 2 88H - 280zł

 

Może ktoś się wypowie na temat opon czy to dobry wybór,a może coś innego w podobnej cenie?

 

Indeks prędkości T, 190 wystarczy.

 

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Continental to na pewno dobre opony, opinie użytkowników masz np. tu - http://www.netcar.pl

Ja również planuję zakup letnich bucików, ale myślę że warto poczekać - jeszcze trochę i zaczną się promocje / wyprzedaże :dribble: .

No chyba że zimówki masz w stanie już tylko do wywalenia...

Pozdrawiam.

Edytowane przez ryś_71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość badger79

Widzę, że ilu użytkowników, tyle zdań odnośnie: 195/55/16 czy 205/50-55/16. Zastanawia mnie jeden fakt, skoro opony o szerokości 205 i podobnym profilu do 195/55/16 są tak popularne (grupa Audi/VW i inne), to czy na prawdę aż taka jest różnica w użytkowaniu tych dwóch rozmiarów? Czy może jest to jedynie zalecenie nissana odnośnie 16' w Almerze, by używać akurat tego rozmiaru a nie innego, tylko niefortunnie mniej popularnego a droższego? I czy można mieć na jednej osi rozmiar 195/55/16 a na drugiej, np tylnej 205/50/16 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na lato te szersze a na zime te węższe, ja mam taki układ, za niskich nie polecam bo się jeździ jak wozem drabiniastym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybierz conti premium contact2 i jeśli masz mocniejsza Ale to proponuje na lato kupić jej buciki w większym rozmiarze tj. 195/60R15 zwiększone zużycie paliwa nie zauważalne a trzymanie na drodze lepsze ja osobiście mam yokohame ac drive 01 i jestem happy conti były o paredziesiąt zł droższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy jest możliwość założenia opon o rozmiarze jak w temacie do Nissana Primery p11.144 z 1999 roku w wersji hatchback???

Na naklejce drzwiowej jest informacja tzn zalecenie producenta co do rozmiaru opon i jest to: 185/65 r15 i 195/60 r15 .

Czy jeżeli założę opony 195/65 r15 to będzie to niekorzystnie wpływać na właściwości jezdne auta i komfort jazdy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamten wątek trochę zszedł z toru. Tu koledze jak rozumiem chodzi o polecenie konkretnego modelu. To w zasadzie świetnie się składa, bo jestem w podobnej sytuacji. A na dodatek to mój pierwszy samochód, więc czuję się trochę zagubiony.

Pojawił się test opon ADAC na 2010 rok (llink) może coś pomoże. Mi trochę zamieszał bo zdecydowałem się na Bridgestony Turanza a teraz widzę, że Pirelli stoi wyżej. Wiadomo, że do testów trzeba z pewną rezerwą, ale jakieś wytyczne dają.

@ryś_71 A te wyprzedaże/promocje to mniej więcej od kiedy się zaczynają?

Odrębna kwestia, poruszona we wskazanym wątku, to rozmiar. Czy 185/65 R15 czy 195/55 R15 na oryginalnych felgach aluminiowych? Inne rozmiary nie wchodzą w grę.

Tak myślę że wybiorę między Bridgestone Turanza, Pirelli Cinturato P6 a Continental PremiumContact 2, a czynnikiem decydującym będzie cena.

Chyba że coś poradzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...